Bağış'tan "Sonun Sarkozy gibi olur"a açıklama

Egemen Bağış, yaptığı yazılı açıklamada, "Son günlerde Alman dostlarımızın bazı açıklamalarımızdan alındıklarını, farklı anlamlar çıkardıklarını üzülerek müşahede ediyoruz" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Almanya'nın, AB sürecindeki 22. Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu Faslı'nın açılmasını engellemeye yönelik tavırlarını hayal kırıklığıyla karşıladıklarını ifade etti.

Bakan Bağış, yaptığı yazılı açıklamada, Almanya'nın 22. Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu Faslı ile ilgili tutumunu eleştirdi.

"Son günlerde Alman dostlarımızın bazı açıklamalarımızdan alındıklarını, farklı anlamlar çıkardıklarını üzülerek müşahede ediyoruz" diyen Bağış,  açıklamalarının her zaman samimiyet çerçevesinde olduğunu, tamamen Türkiye ile Almanya arasındaki sarsılmaz işbirliğini AB sürecine kanalize etme beklentilerini yansıttığını kaydetti.

Alman tarafının, 12 Mayıs'ta dışişleri bakanları toplantısında söz konusu faslın açılacak olmasından duydukları memnuniyeti ifade etmiş olduklarını hatırlatan Bağış, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Buna rağmen son günlerde Almanya'nın söz konusu faslın açılmasını engellemeye yönelik tavırları tarafımızca hayal kırıklığıyla karşılanmıştır. Bu hayal kırıklığımızı dile getirmeyi biz samimiyetimizin bir gereği olarak düşünürüz. Yaptığımız tamamen Almanya'nın Türkiye'nin AB sürecinde her fırsatta vurguladığı "ahde vefa" ilkesini hatırlatmaktır. Kaldı ki Türkiye'yi ifade özgürlüğü konusunda haksızca eleştirip faslın açılmaması gerektiğini söyleyen Alman dostlarımızın, bizim samimi uyarılarımıza tahammülsüzlükleri ve bunları farklı yönlere çekmesi de bizi üzmüştür. Bunların ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesini ve tehdit yerine demokratik mekanizmaların vurgulanması olarak algılanmasını beklerdik."

Türkiye-Almanya dostluğunu, AB müzakere sürecini ilerletmek için bir fırsata dönüştürmenin herkes için en iyi seçenek olduğuna vurgu yapan Bağış,  açıklamasını "Gelin 'Türk gibi başlayıp Alman gibi bitirmek' deyimini Avrupa Birliği sürecimizde gerçekleştirelim ve müzakere sürecini birlikte ilerletelim" şeklinde bitirdi.  

Sonun Sarkozy gibi olur
Almanya'nın Ankara'nın AB ile yeni bir fasıl açmasını engellemesi sonrası Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Türkiye iç siyasette malzeme yapılacak bir konu değildir. Daha önce bu malzemeyi kullanmaya kalkan Sarkozy'nin sonu pek hayırlı olmadı" demişti.