10 °C

Bakan Eroğlu: Yangınlarda en başarılı ülke biziz

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, "Akdeniz ülkelerinden Portekiz'den başlayarak İspanya, Fransa, İtalya, Bosna Hersek, Yunanistan bunların da hepsini dikkate alırsak, yangınlarda en başarılı ülke biziz” dedi.

Bakan Eroğlu: Yangınlarda en başarılı ülke biziz

Bakan Eroğlu, Aksaray Valisi Aykut Pekmez'i makamında ziyaret ederek, kentteki çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bir gazetecinin yaz aylarında artan yangınlara ilişkin sorusu üzerine, bayram tatilinin 10 gün olduğunu ancak ormancıların tatil yapamadığını anlatan Bakan Eroğlu, tüm ormancıların arazide bulunduğunu kaydetti.

"Bütün çalışanlarımız seferberlik halinde"

Bu nedenle kendisi için de tatilin söz konusu olmadığını vurgulayan Eroğlu, şöyle konuştu:

"Birgün kurban kesicem. Ondan sonra da arazide olacağız. Çünkü yangın bayram falan dinlemiyor. Bütün çalışanlarımız seferberlik halinde. Biz sadece Türkiye'deki yangınları değil, civarımızdaki bütün yangınları da kontrol ediyoruz. Mesela Gürcistan'da büyük bir yangın var. Gürcistan'a 1 yangın söndürme uçağı ile 2 yangın söndürme helikopteri gönderdik. Onları söndüreceğiz. Geçmiş yıllarda Rusya, Makedonya, Kıbrıs ve İsrail'deki yangınları, yardım ederek söndürdük. Vatandaşımız piknik yapıyor veya memleketine giderken sigara izmaritini yola atıyor. Kurumuş otlar, o izmaritle birlikte alev alıyor. Bir de anız yangınları var. Vatandaşlarımız orman köylerinde çer çöpü toplayıp, 'bunu yakıvereyim' diyor. Sonra rüzgarla beraber ormanda yangın çıkıyor. Bu konuda herkesin dikkat etmesini özellikle rica ediyorum."

Eroğlu, yangın çıkarmanın çok kolay olduğunu ancak söndürmenin çok zor olduğuna işaret ederek, "Keşke vatandaşlarımız bir yangın nasıl sönüyor, bir gelip baksalar. Arkadaşlarımız göğsünü siper ediyor. Bu uğurda şehit olanlar var. Ormanlar hepimizin. Ormanları koruyalım, dikkat edelim. Bir duman görüldüğü zaman ALO 170'e hemen konuyu bildirelim. Ne kadar kısa müdahale edersek, o kadar isabetli olur." diye konuştu.

"Dünyanın en ileri teknolojisi bizde"

Yangınla mücadele konusunda çok ileri bir teknolojiye sahip olduklarını belirten Eroğlu, şu bilgileri verdi:

"Dünyanın en ileri teknolojisi bizde. Ben, 'havada giden yangın helikopterinin koordinatlarını, hızını, kim var, kaç dakikada su alacak, nereden alacak, kaç defa sefer yapmış' bunları odamdan görebileceğim teknolojiyi kurduk. Bu anlamda yetişmiş çok iyi ekibimiz var. Ayrıca Antalya'da bütün dünyadaki ormancıları eğittiğimiz bir merkezimiz var. Afrika, Orta Asya, Avrupa'daki yangıncıları orada eğitiyoruz. Türkiye'nin böyle bir liderliği var. Şu anda Akdeniz ülkelerinden Portekiz'den başlayarak, İspanya, Fransa, İtalya, Bosna Hersek, Yunanistan bunların da hepsini dikkate alırsak, yangınlarda en başarılı ülke biziz. Yangına en hızlı müdahale eden, yangın başına düşen yanan alanı en az ülke bizim ülkemiz. O anlamda ormancılarımızı da tebrik ediyorum."

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.