11 °C

Bakan Kurum: Kopan baraj kapağıyla ilgili tedbirler alındı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Dicle Barajı'nın kapaklarından birinin kopması sonrası kriz masası oluşturulduğunu, taşkın riskine karşı her türlü tedbirin alındığını söyledi.

Bakan Kurum: Kopan baraj kapağıyla ilgili tedbirler alındı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde bulunan Dicle Barajı'nda aşırı yağış nedeniyle biriken fazla suyun tahliyesi için açılan kapaklardan birinin kopması sonucu meydana gelen su taşkınına ilişkin kriz masası oluşturulduğunu söyledi.

Kurum, "Konu Tarım ve Orman Bakanlığımızla alakalı. Valiliğimiz bir kriz masası oluşturdu. Taşkın riskine karşı her türlü tedbiri alıyorlar. Bakanlığımız bu konuyu birebir, yakinen takip ediyor" diye konuştu.

Suyun yüzde 50'si tahliye edildi

Bu arada barajdaki 270 milyon metreküp suyun yüzde 50'sinin boşaltıldığı, akış hızında azalma olduğu öğrenildi. Saniyede yaklaşık 500 metreküp suyun tahliye edildiği barajda, tahliye işlemi tamamlandıktan sonra kopan kapağın yerine Ilısu Barajı'ndan getirilecek kapak monte edilecek.

Öte yandan, merkez Yenişehir ilçesi Ferit Köşk Mahallesi'nde bazı iş makinelerinin su altında kaldığı görüldü. Dün su seviyesinin yükselmeye devam etmesi nedeniyle güvenlik amacıyla yaya geçişine kapatılan tarihi On Gözlü Köprü ise yeniden yayaların geçişine açıldı.

Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde bulunan Dicle Barajı'nda 13 Aralık'ta aşırı yağış nedeniyle biriken fazla suyun tahliyesi için açılan kapaklardan birinin kopması sonucu nehirdeki su seviyesi yükselmişti.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.