10 °C

Bakanlık'tan Paris'teki fuar için açıklama

Ekonomi Bakanlığı'nın Paris'teki "Who's Next Pret a Porter Paris" Fuarı'na ilişkin yaptığı açıklamada, "Ülkemizi ve tarihimizi küçük düşürmeye dönük bu saygısızlığı şiddetle kınıyoruz" ifadeleri kullanıldı

Bakanlık'tan Paris'teki fuar için açıklama

ANKARA - Ekonomi Bakanlığı, Türkiye'nin onur konuğu olarak yer aldığı "Who's Next Pret a Porter Paris" fuarında basına yansıyan ve sözde Türkiye'yi temsil eden etkinliklerin, ülke milli katılım organizasyonuyla hiç bir ilgisinin olmadığını duyurdu. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 4-7 Temmuz 2014 tarihleri arasında Fransa'nın başkenti Paris'te 2015-2016 İlkbahar-Yaz koleksiyonunun sergilendiği "Who's Next Pret a Porter Paris" fuarının gerçekleştirildiği belirtildi. Fuara İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (İTKİB) tarafından milli katılım organizasyonu düzenlendiği ifade edilen açıklamada, Türkiye'nin de burada onur konuğu ülke olarak yer aldığı kaydedildi. 

Açıklamada, 1994 yılından bu yana yılda iki kez düzenlenen söz konusu fuarda Türkiye'nin bu yıl, milli katılım organizasyonu kapsamında 22, bireysel düzeyde 7 ve Ekonomi Bakanlığı uhdesinde yürütülen Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) projesi kapsamında 9 tasarımcı, 8 hazır giyimci olmak üzere toplamda 46 firma ile temsil edildiğine işaret edilerek, şu bilgilere yer verildi: 

"4 Temmuz 2014 Cuma günü ülkemizden katılan firmalarımızın günlük normal fuar aktiviteleri ve destek verilen etkinlikler bittikten ve fuarın resmi kapanış saatinden sonra geç bir saatte, fuarın kapalı alanının dışındaki açık alanda, sözde ülkemizin onur konuğu ülke olması hasebiyle tanıtım sürecine katkı sağlanması amacıyla, düzenlenmesi fikri ve organizasyonu tamamen fuar ana organizatörü olan WSN Developpement firmasına ait olan ülkemiz ve ülkemiz organizasyonu ile yakından uzaktan bir ilgisi, bilgisi ve ilişkisi bulunmayan bir takım faaliyetler yapıldığı öğrenilmiştir. 

Fuar ana organizatörü tarafından düzenlettirilen sözde etkinliklerde, ülkemizin kültürel değerlerini yansıtmayan, milli ve manevi değerlerimizi rencide eden ve Osmanlı olduğu çağrıştırılmaya çalışılan unsurlar kullanılmıştır. Ülkemizi ve tarihimizi küçük düşürmeye dönük bu saygısızlığı şiddetle kınıyoruz."  

 "Hassasiyetimiz, yapılan saygısızlığın hesabı soruluna kadar devam edecek"  

Fuarın ana organizatörü firma tarafından konuya ilişkin bir mektubun, açılış gününün hemen ertesinde Bakanlığa iletilerek tüm sorumluluğun kabul edildiği ve özür dilendiği belirtilen açıklamada, buna karşın konuya ilişkin hassasiyetin, sorumlulardan yapılan saygısızlığın hesabı soruluna kadar devam edeceği vurgulandı.  

Yapılan sözde faaliyetlerin kabul edilemez olduğunun altı çizilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:  

"Bundan sonra Fransa'da WSN Developpement tarafından düzenlenecek fuarlara hiç bir surette milli katılımın gerçekleştirilmeyeceğini, katılan firma olursa hiç bir şekilde desteklenmeyeceği, adı geçen kuruluşun Türkiye'de hiç bir şekilde fuar düzenlemesine veya ortaklaşa bile olsa asla izin verilmeyeceği, söz konusu fuarlara bireysel katılımlarda devlet desteği verilmeyeceğini ve ayrıca Fransa'da yapılacak fuarlarda ve Fransa'nın ülkemizde yapacağı benzer etkinliklerde fuarın en ince detayına kadar bakanlığımıza evrak ve kayıtlı olarak sunulması ile izin için değerlendirmeye alınacağını kamuoyunun bilgisine sunuyoruz. 

Ayrıca, yaşanan bu çirkin olayın gereği için Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi nezdinde gereği yapılacak ve Ekonomi Bakanlığı olarak Fransa'nın ilgili bakanlığından da gereğini yapması istenecek ve takip edilecektir. Evladı olmaktan gurur duyduğumuz ecdadımızın dünyada hiç kimse tarafından hiç bir yerde ve şekilde rencide edilmesi kabul edilemez. Aksi durumun milli onurumuza saldırı olarak kabul edileceğini herkesin bilmesi gerekir. Türkiye'mizin bu konulardaki hassasiyetinin dünyadaki tüm taraflarca dikkate alınması hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.