Balık fiyatları yarı yarıya düştü

Karadeniz'de havaların soğumasıyla yaşanan balık bolluğu ve Kurban Bayramı'nın da etkisiyle balık fiyatları yüzde 50'ye varan oranlarda düştü

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

SAMSUN - Karadeniz'de havaların soğumasıyla yaşanan balık bolluğu ve Kurban Bayramı'nın da etkisiyle balık fiyatları yarı yarıya düştü.

Samsun'da av yasağının sona ermesi ve havaların soğumasıyla palamut, barbun, istavrit ve çinekop, tezgahları süslemeyi sürdürüyor.

Kentte 15 yıldır balıkçılık yapan Yaşar Köse yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı öncesinde 6-7 liradan satılan palamudun tanesinin 3 liraya kadar düştüğünü söyledi. 

Kurban Bayramı dolayısıyla balık satışlarında durgunluk yaşandığını ancak bunun kısa süreceğini belirten Köse, "Mezgit ilk çıktığında kilosu 12 liraya kadar satıldı ama şimdi 5 lira. İstavrit 5 liradan 3 liraya, çinekop 10 liradan 5 liraya, barbunun kilosu da 15 liradan 8 liraya düştü. Bu düşüşte, bolluğun yanında Kurban Bayramı'nın da etkisi oldu" ifadelerini kullandı.

Ailesiyle balık almaya gelen Ali Yetkin, "Balık fiyatları sezon başına göre daha uygun. İnşallah balık bol olur da bol bol tüketilir" dedi.

Bu konularda ilginizi çekebilir