Balık sezonu açıldı

Av yasağı sona erdi, balıkçılar dualarla denize açıldı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Mayıs ayından bu yana devam eden su ürünleri av yasağı, bugün itibariyle sona erdi. Yaz aylarında ağlarını onarıp, teknelerini hazırlayan balıkçılar, dualarla denize açıldılar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Su Ürünleri Hali'nde faaliyet gösteren şirketlerin denetimini tamamladı.

Sardalye ve istavrit çıktı

İstanbullu balıkçılar, yeni balık avı sezonunun başlamasıyla birlikte denize açılarak ilk avlarını yaptı.

Kumkapı, Sarıyer, Rumelifeneri ve Poyraz gibi balıkçı barınaklarından akşam saatlerinde "Vira Bismillah" diyerek denize çıkan balıkçılar, av yasağının kalktığı gece yarısından sonra havanın uygun olduğu Marmara Denizi'nde avlandı. Balıkçıların ağlarına, az miktarda sardalya ile istavrit takıldı.

Gece boyunca avlanan balıkçılar, sabahın erken saatlerinde Kumkapı'daki balık haline gelmeye başladı. Balıkçılar, toptancı ve perakende balık esnafının yoğun ilgisiyle karşılandı.

Balık halinde kasalarla teknelerden mezata taşınan az miktardaki istavrit ve sardalya, kısa sürede alıcı buldu. Sezonun ilk avı sonrası istavritin kasası 200, sardalyanın kasası 80, yok denilecek kadar az olan palamutun çifti 30 liradan satıldı.

20 ton bozuk balık yakıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su Ürünleri Hali Müdürlüğü'nün 2009 – 2010 sezonunda yürüttüğü denetim çalışmaları sonucunda, tüketimi durumunda çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceği saptanan 20 bin 235 kilogram su ürünü, yine İBB'ye bağlı olarak faaliyet gösteren İSTAÇ tesislerinde yakılarak imha edildi.

Yenikapı Su Ürünleri Hali'ne yılda ortalama 40 bin ton su ürünü getiriliyor. 2009-2010 sezonunda ağlara en fazla takılan su ürünü, 14.812 ton ile hamsi oldu, 6.620 ton ile istavrit ikinci sırada yer aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde çalışmalarını sürdüren Su Ürünleri Hali Müdürlüğü, İstanbullulara sağlıklı ve hijyenik şartlarda su ürünü ulaştırılabilmesinin yanında fiyat standardizasyonunu sağlayabilmek için de çalışma yürütüyor. Su Ürünleri Hali Müdürlüğü, halde oluşan toptan su ürünü satış fiyatlarını günlük olarak www.ibb.gov.tr sitesinde yayınlayarak olası fiyat dalgalanmalarının da önüne geçmeyi hedefliyor.

Etiketler