11 °C

Balyoz sanıklarından tahliye başvurusu

Hükme bağlanan dava kapsamında çeşitli hapis cezalarına çarptırılan 7 sanığın avukatınca, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne, sanıkların tahliye edilmesine yönelik başvuruda bulunuldu.

Balyoz sanıklarından tahliye başvurusu

İSTANBUL  - "Balyoz Planı" davası kapsamında çeşitli hapis cezalarına çarptırılan ve aralarında Tümgeneral Ahmet Bertan Nogaylaroğlu ile emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri'nin de olduğu 7 sanığın avukatı, dosyanın temyiz için gideceği Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne tahliye için başvurdu.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hükme bağlanan "Balyoz planı" davası kapsamında çeşitli hapis cezalarına çarptırılan Tümgeneral Ahmet Bertan Nogaylaroğlu ve Yarbay Nedim Ulusan ile emekli komutanlar Koramiral Kadir Sağdıç, Tuğgeneral Süha Tanyeri, Tuğamiral Fatih Ilğar, albaylar Dursun Çiçek ve Hakan Büyük'ün avukatı Hüseyin Ersöz, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne, tahliye talepli dilekçe sundu.
Dilekçesinde, davanın karara bağlandığı 21 Eylül 2012'den beri müvekkillerinin tutukluluk durumlarının incelenmediğini belirten avukat Ersöz, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin karardan sonra dosyadan el çektiğini ve bu nedenle Yargıtay'a başvurduklarını ifade etti.
Dava dosyasındaki dijital delillerin manipülatif olduğunu iddia eden Ersöz, iddianamede darbe planını engellediği belirtilen dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök ve Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman'ın tanık olarak dinlenilmesi taleplerinin doyurucu bir gerekçe gösterilmeksizin reddedildiğini de öne sürdü.
Dilekçede, şu ifadeler kullanıldı:
"Müvekkillere isnat edilen suçlamalar çerçevesinde suçtan zarar görme ihtimaline binaen 2003 senesinde iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından davaya katılma yönünde bir talepte bulunulmamıştır. Bu durum dosya kapsamındaki manipülatif dokümanların inandırıcılıktan uzak olduğunun bir başka kanıtını oluşturmaktadır."
Sanıklar hakkında, makul süreyi aşacak şekilde tutukluluk halinin devamına karar verilmesinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırılık oluşturduğu savunulan dilekçede, sanıklar Nogaylaroğlu, Ulusan, Sağdıç, Tanyeri, Ilğar, Çiçek ve Büyük hakkında oluşturulan tutuklama tedbirinin kaldırılması ve bu sanıkların tahliye edilmesi talep edildi.
 
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.