11 °C

Banka kredisinde nefes kesen yarış

Yılın ilk 6 aylık döneminde kredilerde lider İş Bankası oldu. Garanti Bankası Bitlis'te, Ziraat Bankası Gaziantep'te büyürken, Akbank en hızlı kredi artışını İstanbul'da gördü.

Banka kredisinde nefes kesen yarış

Ece CEYHUN

İSTANBUL - Gazeteniz DÜNYA bankaların illere verdikleri kredileri inceledi. Yılın ilk yarısında, en yüksek krediyi yaklaşık 52 milyar TL ile Türkiye İş Bankası kullandırdı.

En çok kredi kullandıran diğer bankalar yaklaşık 44 milyar lira ile Garanti Bankası ve 42 milyar lirayla Ziraat Bankası oldu. Yüksek kredi veren bankalardan Akbank İstanbul'a verdiği kredileri yüzde 57'den fazla artırdı. Yapı Kredi Bankası ise hiçbir ilde kredi hacmini düşürmedi.

Ortalama artış hızı yüzde 19

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) yayınladığı FİNTÜRK verilerinden yaptığımız hesaplamaya göre, yılın ilk yarısında bankaların il bazında toplam nakdi kredileri yüzde 19.05 arttı. Toplamda 424.8 milyar TL'yi aştı. Türkiye'de faaliyet gösteren ve kredi veren toplam 41 bankanın 16'sı kredilerini sektör ortalamasının üzerinde artırırken, sadece 5 bankanın kredileri Aralık 2009 düzeyinin altında kaldı.

Haberin ayrıntıları bugünkü DÜNYA Gazetesi'nde

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.