11 °C

Bankaların yeni patronu Hüseyin Aydın

Halkbank GM, Ersin Özince'nin istifasıyla boşalan TBB Başkanlığı koltuğunu devralacak.

Bankaların yeni patronu Hüseyin Aydın

İSTANBUL - Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB), İş Bankası eski Genel Müdürü Ersin Özince'nin istifasıyla boşalan Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın seçildi.

Ersin Özince, 31 Mart'ta yaptığı açıklamada Türkiye İş Bankası Genel Müdürlüğü'nü ve Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı bırakacağını duyurmuştu. Özince, TBB'ye 4'ü arka arkaya olmak üzere 5 dönem başkanlık yapmıştı.

2 yıl süreyle seçilen TBB Başkanı, süresi dolduktan sonra aday olursa yeniden seçilebiliyor.

Yeni başkan, 2005'ten bu yana Halkbank'ta Genel Müdür

01.07.1959 tarihinde Borçka/Artvin'de doğan Hüseyin Aydın, Ankara İ.T.İ.A – Ekonomi Fakültesi’nden mezun oldu. Meslek hayatına T.C. Ziraat Bankası’nda Müfettiş Yardımcısı olarak başlayan Aydın, aynı Kurumda, Müfettiş, Daire Başkanı, Duisburg/Almanya Temsilciliği ve Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 28.03.2003 – 13.04.2005 tarihleri arasında Bankanın Yönetim Kurulu Murahhas Üyeliğinin yanı sıra, 28.04.2004 – 12.11.2004 tarihleri arasında Mülga Pamukbank T.A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürüttü. 14.04.2005 – 31.05.2005 tarihleri arasında  T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapan Aydın,  31.05.2005 tarihinden itibaren Banka'nın Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü olarak görevini sürdürüyor.

Uzbekistan – Türkish Bank Denetim Kurulu Üyeliğinin yanı sıra Macaristan Halk Bankası ve Fintek A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde de bulunan Aydın, halen Birlik Sigorta A.Ş. ve Birlik Hayat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini de yürütmekte. Evli ve iki çocuk babası olan Aydın, Almanca biliyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.