27 °C

Bartın'da madenciler iş bıraktı

Bartın'ın Amasra ilçesinde özel bir maden ocağında çalışan işçiler, 'çift asgari ücret' haklarının verilmediği iddiasıyla başlattığı eylemi sürdürüyor

Bartın'da madenciler iş bıraktı

Bartın'ın Amasra ilçesinde özel bir maden ocağında çalışan 306 işçi, "torba kanun"un getirdiği iyileştirmelere rağmen maaşlarının eksik yatırıldığı gerekçesiyle dün başlattıkları ocağa girmeme eylemlerini devam ettiriyor. 

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Sekreteri Hakkı Arslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Tarlaağzı köyü maden sahası girişinde kurdukları çadır önünde mesai saatlerine göre işçilerin bekleyişini sürdürdüğünü söyledi. 

Madencilerin eylem yaptıkları için işten atılma korkusu yaşamamaları gerektiğini belirten Arslan, "Burada birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz sürece bu iş çözüme kavuşacaktır. Diğer maden ocakları ve otomobil fabrikalarında toplu hareket edilerek nasıl sonuç alındıysa bu eylemimiz de öyle neticelenecektir. Sesimizin daha gür çıkması için ailelerimizi de buraya getireceğiz" diye konuştu. 

İşçilere destek veren CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya da yasal olan hak arama mücadelesinde madencilerin yanında olduğunu dile getirdi. 

Şirket sahibiyle de telefonla görüştüğünü anlatan Yalçınkaya, "Ankara'da ilgili bakanlıklarda sorunun çözülmesi için gerekli görüşmeleri yapacağım. İnşallah çok kısa sürede neticeye varacağız" dedi. 

Maden işçileri, geçen yılın eylül ayında yürürlüğe giren "torba kanun"un madencilere en az iki asgari ücret ödenmesi zorunluluğu getirmesine rağmen haklarının ödenmediği gerekçesiyle dün iş bırakmıştı. 

 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap