17 °C

Başbakan'dan Almanya'ya çağrı

Başbakan Yıldırım, Almanya'nın FETÖ'cü askerlere sığınma izni vermesinin ilişkileri gerdiğini belirterek, "Almanya, eğer Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek istiyor ise yönünü, bölücülere, FETÖ'cülere değil, Türkiye Cumhuriyeti'ne dönmek zorundadır." diye konuştu.

Başbakan'dan Almanya'ya çağrı

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Alman milletvekillerinin İncirlik Üssü'nü ziyaret etmesine izin verilmemesi sonrası gerilen ilişkilere dair açıklamalarda bulundu.

"Almanya'nın geçtiğimiz hafta, 15 Temmuz darbe girişimine dahli bulunan ve yurt dışına kaçan ya da yurt dışında olan askerlere sığınma izni vermesi, iltica hakkı vermesi, ilişkilerimizin tekrar gerilmesi için önemli bir gelişme olmuştur." diye Yıldırım, şunları ifade etti:

"Almanya artık bir şeye karar vermek durumundadır. Eğer Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek istiyor ise Türkiye ile tarihten gelen dostluk bağlarını daha da kuvvetlendirmek istiyor ise o zaman yönünü, bölücülere, FETÖ'cülere değil, Türkiye Cumhuriyeti'ne dönmek zorundadır."

Kurulması planlanan OHAL komisyonuna da değinen Yıldırım, "Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonunun üyeleri de belirlenmiş olup göreve başlayacaklardır. Böylece itirazlar artık bu merkeze, adeta bir mahkeme gibi çalışacak bu merkeze yapılacak, burada karara bağlanacaktır." dedi.

İncirlik yeniden gündemdeİncirlik yeniden gündemde

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.