BBP seçim beyannamesini açıkladı

BBP, 1 Kasım seçim bildirgesini Ankara Spor Salo'nunda yaptığı programla açıkladı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BBP'nin seçim beyannamesi, Ankara Spor Salonu'nda milletvekili adaylarını tanıttığı toplantıyla açıklandı. 

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'nin okuduğu beyannamede, terörün bitirilmesi, çözüm sürecinin sonlandırılması, hukukun yeniden yapılandırılması, basın özgürlüğü bulunuyor. 

İdam cezasının geri getirilmesi, yolsuzlukla mücadele, yeni Anayasa sözü verilen beyannamede, yüzde 10 seçim barajının kaldırılması, işsizlik ile enflasyon sorununun çözümü, iç ve dış borçları sıfırlamak, denk bütçe yapmak ile adil vergi taahhüdünde bulunuldu. 

Bölgesel kalkınmanın kırsaldan başlatılacağı, çiftçiye mazotun 1 liradan verileceği belirtilen beyannamede, elektrik faturalarındaki kayıp-kaçak bedellerinin yük olmaktan çıkacağı sözü verildi.  

Öğrencilere ücretsiz öğle yemeği 

Atanamayan öğretmenlerin sorunlarını çözme vaadinde bulunulan beyannamede, diğer taahhütler ise şöyle yer aldı: 

"Öğretmenlerin maaş ve özlük hakkı iyileştirilecek. İlk ve orta öğretimde tam gün eğitim gören öğrencilere ücretsiz öğle yemeği ve servis hizmeti verilecek. Anayasaya ve yasalara aykırı olmamak kaydıyla her düzeyde ve alanda eğitim ve öğretim kurumlarının açılması serbest olacak. YÖK kaldırılacak. Beşikten mezara kadar herkes sağlık sigortalı olacak, yeşil karta ve herhangi bir ek ödemeye gerek kalmadan sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanılacak. Vatandaşların eczanelerde borçlu olduklarını öğrendikleri katkı payı ödemeleri kaldırılacak. 

Kamuda hizmet alımındaki taşeron işçilik işlemlerine son verilecek, mevcut taşeronlar kadroya alınacak. Asgari ücretten vergi alınmayacak. Er ve erbaşlara, asgari ücret tutarında askeri ücret verilecek. Çalışanların kıdem tazminatı korunacak. Çıraklık ve staj sigortalısının emeklilik için başlangıç olarak sayılacak. Gazetecilerin yıpranma hakkı yeniden tanımlanacak, çalışma şartları iyileştirilecek. Banka kredisi ve kredi kartı borcu olanların borçlarını kolayca ödeyebilmeleri için, borcun faizi tamamen silinecek, ana borç ise taksitlendirilerek vatandaşımız bankaların elinden kurtarılacak." 

İşçi, memur ve emeklilere yüzde 50 zam 

Emeklilik yaşının kadınlarda 45, erkeklerde 50 olacağı, emeklilere, memurlara, ikramiye alamayan kamu işçilerine, dul, yetim ve şehit yakınlarına, yaşlı ve kimsesiz maaşı alanlara Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye sözü verilen beyannamede, "İşçi, memur ve emeklilere yüzde 50 zam, asgari ücret bin 500 lira olacak, evlenecek her çifte brüt asgari ücret kadar karşılıksız ödeme yapma, evlenen çiftlere faizsiz evlenme kredisi" ifadesi kullanıldı. 

"Doğum yapana işsizlik maaşı" 

"Doğum yapan anneye bir yıl boyunca destek olarak, 'işsizlik maaşı' verilecek beyannamede, şu sözler verildi:  

"65 yaş maaşına yüzde 100 zam yapacak. Emekli maaşları yüzde 50 oranında artırılacak. Engelliler için bir 'Engelli Fonu' kurulacak. Engelli gençlerin eğitim alanları genişletilecek. Türkiye'nin AB'ye üye olmasına karşıyız, AB'ye tam üyelik yerine, eşit koşullarda karşılıklı ikili ilişkiler içinde olmayı doğru buluyoruz. Dış politikada barış ve diyalog esas alınacak. Dış Türkler, soydaşlar ve akraba topluluklarımızın her daim yayında olacağız." 

Etiketler