7 °C

Borçların ödeme süresinin geciktirilmesini istedik

Papandreu, "Kredi konusunda IMF ve AB ile imzalanan anlaşmayı yeniden müzakere edebilecek duruma geldik" dedi.

Borçların ödeme süresinin geciktirilmesini istedik

ATİNA - Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile AB;den alınan borçların ödeme süresinin geciktirilmesini istediklerini açıkladı.

Papandreu, Atina;da yayımlanan To Proto Thema gazetesindeki demecinde, ülkedeki mali kriz konusuna değinerek, "Hükümetin bu konuda aldığı önlemlerle güvenilirliğini, değişme konusundaki niyetini ve tembel olmadığını kanıtlayarak, kredi konusunda IMF ve AB ile imzalanan anlaşmayı yeniden müzakere edebilecek duruma geldiğini" söyledi.

Atina'nın, ekonomik soruna daha adil çözümler bulma amacıyla, anlaşmada değiştirilmesinin ihtiyaç olduğunu düşündüğü bazı maddeleri yeniden müzakere ettiğini ifade eden Papandreu, "Bu çerçevede, Destek Mekanizmasından alınacak kredileri ödeme süresinin geciktirilmesini gündeme getirdik" dedi.

Papandreu, bütçe açığının daraltılması konusunda ne hükümetin, ne de Yunanistan'ın bir sıkıntısı bulunmadığını savunarak, "Bu konudaki büyük çabalarımız, yeni vergiler getirmeden, emekli ve memur maaşlarında kesinti yapmadan ancak, devletin yapısında büyük kurumsal değişiklikler yaparak sürecek" diye konuştu.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.