5 °C

Çavuşoğlu İranlı mevkidaşıyla görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gelişmeler üzerine kısa süre önce İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile bir telefon görüşmesi yaptı. Dışişleri Bakanlığı da, İran'daki gösterilerle ilgili bir açıklama yayınladı.

Çavuşoğlu İranlı mevkidaşıyla görüştü

Dışişleri Bakanlığı, İran'da 29 kişinin hayatını kaybettiği hükümet karşıtı gösterilerle ilgili bir açıklama yayınladı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"İran’da 28 Aralık tarihinde başlayan gösterilerin yayılarak sürdüğü ve çıkan olaylarda ölenlerin olduğu, ayrıca kamu binalarının zarar gördüğü yönündeki haberlerden endişe duyulmaktadır.
Türkiye, dost ve kardeş İran’ın toplumsal huzur ve istikrarının korunmasına büyük önem atfetmektedir. Bu bağlamda, Cumhurbaşkanı Ruhani’nin halkın barışçıl gösteri yapmaya hakkı olduğu, ancak kanunların çiğnenmemesi ve kamu malına zarar verilmemesi gerektiği yolundaki açıklaması dikkate alınarak şiddetten kaçınılması ve provokasyonlara kapılınmaması lazım geldiğine inanıyoruz.

Biran önce ülkede sükunetin sağlanmasını ve sağduyunun hakim kılınarak olayların tırmanmasının önüne geçilmesini, gelişmeleri kışkırtıcı söylem ve dış müdahalelerden kaçınılmasını temenni ediyoruz."

İran'daki protestolarda ölü sayısı 29'a yükseldiİran'daki protestolarda ölü sayısı 29'a yükseldi

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, gelişmeler üzerine kısa süre önce İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.