10 °C

Türkiye'den AB'ye rest: Yıl sonunu beklemeyeceğiz

AB ile Türkiye arasında varılan mutabakata uyulması gerektiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, vize muafiyeti için yıl sonunu beklemeyeceklerini bildirdi.

Türkiye'den AB'ye rest: Yıl sonunu beklemeyeceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsviçre basınını yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin Türk vatandaşlarına vize muafiyeti sağlamaması halinde mülteci geri kabul mutabakatını yıl sonundan önce feshedeceğini duyurdu.

Deutsche Welle'nin haberinde, "Çavuşoğlu, 'sabırlarının tükenmek üzere' olduğunu belirterek "Önümüzdeki günlerde AB'den yanıt bekliyoruz. Gelmediği takdirde sözleşmeyi feshedeceğiz dedi" ifadeleri yer aldı.

AB: Vize serbestisi 2018'e sarkarAB: Vize serbestisi 2018'e sarkar

 'Yıl sonuna kadar beklemeyeceğiz'

Türkiye'nin AB'den gelen taleplere tepki gösterdiğini ve Terör ile Mücadele Yasasında değişiklik yaptığını söyleyen Çavuşoğlu, "AB ile varılan mutabakata uyulduğunu, Avrupa'dan da aynısını beklediklerini, bu olmadığı takdirde mülteciler konusunda AB ile yaptıkları anlaşmayı feshedeceklerini" ifade etti.

Çavuşoğlu, yıl sonuna kadar beklemeyeceklerini ve vize muafiyetinin ekim ayı sonunda başlatılmasının kararlaştırılmış olduğunu da sözlerine ekledi. AB, Terör ile Mücadele Yasasında değişiklik yapması şartıyla Türkiye'ye vize kolaylığı uygulamayı vadetmişti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.