9 °C

AB: Vize serbestisi 2018'e sarkar

AB'li yetkililer Türkiye'deki operasyonları işaret ederek, "Böyle giderse vize serbestisi 2018’e sarkar" açıklamasını yaptı.

AB: Vize serbestisi 2018'e sarkar

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında mart ayında vize serbestisi için mutabakata varılmıştı. Türkiye'nin hayata geçirmesi gereken 72 kriterin tamamını yerine getirmediğini belirten AB'li yetkililer 2016 için vize serbestisi anlaşmasının hayata geçirilemeyeceğini bildirmişti. 

AB'li yetkililere göre, Cumhuriyet Gazetesi ve basına yönelik operasyonlar 2017'de başlaması öngörülen vize serbestisini olumsuz etkileyecek.

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Graf Lamsdorf, “Gazetecilerin tutuklanması nedeniyle vize serbestisi 2018'e kalabilir” dedi.

Alman Bild gazetesine konuşan Lamsdorf, idam tartışmaları, basın ve muhalefete yönelik baskıları eleştirerek, ”Bu durumda vize serbestisi 2017'de de gerçekleşmez ve bu tamamen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hatası olur” diye konuştu.

AB muhafazakar grup (EVP) milletvekili Herbert Reul de benzer açıklamada bulundu. Reul,”Erdoğan böyle devam ederse, vize serbestisi uzak bir geleceğe sarkar” ifadelerini kullandı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.