CHP'den batık kredi borçlarına araştırma istemi

CHP, 'vatandaşların sürekli borçlanarak yaşamasının önüne geçilerek ekonomik önlemler alınması' için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

CHP, vatandaşların bankalara olan batık kredi borçlarıyla ilgili olarak düzeltici önlemlerin alınması için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, Türkiye’de son 1 yılda 26,4 milyon vatandaşın sadece bankalara olan borcunun yüzde 8,1 artarak 428 milyar TL'ye çıkması ve kişi başına düşen ortalama bireysel kredi borcunun ise 16 bin TL'yi aşmasının, ekonomide yaşanan durgunluğun somut göstergesi olduğu savunuldu.

Vatandaşların borçlarını ödemek için daha da çok borçlanarak yaşamak zorunda kaldığı ifade edilen gerekçede, "Vatandaşların sürekli borçlanarak yaşamasının önüne geçilerek hükümet tarafından rasyonel, sürekli ve etkili ekonomik önlemler alınması, bankalara olan batık kredi borçları ile ilgili olarak düzeltici tedbirlerin bir an önce uygulanması amacıyla Meclis Araştırması açılmalıdır." denildi.