17 °C

CHP'nin gözü askerde kulağı Yargıtay'da

Devlet Bakanı Arınç, CHP'nin hiçbir zaman demokrat ve iktidar olmayacağını söyledi.

CHP'nin gözü askerde kulağı Yargıtay'da

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "CHP'nin gözü askerde, kulağı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nda olacaksa böyle bir parti hiçbir zaman demokrat olamaz, hiçbir zaman sivil olamaz, hiçbir zaman da iktidar olamaz. Bu resepsiyon ve türban konusunda söyledikleri CHP'nin hala 1930'lu yıllardaki gibi gözünün askerde, kulağının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nda olduğunu gösteriyor" dedi.

Arınç, Atlantik Eğitim Kurumları Mezunlar Derneği'nin açılış törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Hürriyet gazetesi başyazarı Oktay Ekşi'nin görevinden istifa ettiğini anımsatması üzerine Arınç, "Ben daha zor, daha önemli bir şey soracaksınız diye çok heyecanlanmıştım" cevabını verdi.

Arınç, Ekşi'nin başyazarlıktan istifa ettiğini duyduğunu belirterek, "Bu kendi takdirleridir. Gazete ile aralarında herhangi bir ilişki olduysa bunu da bilmiyorum. Ancak son yazısı fevkalade çirkin bir yazıydı" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü resepsiyonda yazıyla ilişkili eleştirilerini dile getirdiğini, Ekşi'nin de bugünkü yazısında özür dileyen ifadeler kullandığını kaydeden Arınç, yazıdaki çirkin ifadelerin hemen unutulacak ifadeler olmadığını söyledi.

Arınç, "Bu istifa yeterli değil, Sayın Ekşi Basın Konseyi ve Ahlak Konseyi'nin de başkanlığını yapıyor. Ben önce oradan istifa etmesini bekliyorum. Sanırım başyazarlıktan istifa etti. Sayın Ekşi'nin, Basın Konseyi başkanlığından istifa etmesini daha uygun buluyorum, şık olan budur" dedi.

"CHP hiçbir zaman iktidar olamaz"

Arınç, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna, CHP ve Türk Silahlı Kuvvetler (TSK) mensuplarının katılmamasıyla ilgili değerlendirmesinin istenmesi üzerine daha önce yaptığı açıklamalarında önemli olanın davet olduğunu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de ayrımcılık yapmadan eşli olarak insanlara davet gönderdiğini söylediğini hatırlattı.

CHP'nin sivil bir örgüt olduğunu, Anayasa'nın demokratik hayatın vazgeçilmez unsuru olarak nitelendirdiği siyasi bir oluşumu temsil eden kurum, TSK'nın da Türkiye'nin yurt dışı savunmasından ve güvenliğinden sorumlu askeri bir kuruluş olduğunu belirten Arınç, "İkisinin yan yana gelmesi bence dikkat çekici, konuşulacak ve dikkat çekilecek bir husus varsa bu ikisinin yan yana gelmesidir" dedi.

Arınç, şöyle konuştu:

"Türban konusunda AK Parti Grup Başkanvekilleri, CHP'yi ziyarete gittiklerinde nasıl karşılandılar? CHP Grup Başkanvekilleri nasıl konuşma yaptı, 'hayır, asla ve kat'a bunlarla bir araya gelmeyiz, komisyonda bulunmayız' dedi. Niçin 15 dakika evvel Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı "aman ha aman, bu laikliğe aykırıdır' dedi. CHP'nin gözü askerde, kulağı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nda olacaksa böyle bir parti hiçbir zaman demokrat olamaz, hiçbir zaman sivil olamaz, hiçbir zaman da iktidar olamaz. Bu resepsiyon ve bu türban konusunda söyledikleri Cumhuriyet Halk Partisinin hala 1930'lu yıllardaki gibi gözünün askerde, kulağının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nda olduğunu gösteriyor."

"Keşke gelmesi gerekenler de gelseydi"

Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlediği resepsiyona CHP'lilerin ve TSK mensuplarının katılmamasını eleştirdi.

Kurumların resepsiyona katılıp katılmamaları konusu halk tarafından merak ediliyorsa bu kurumların da çok haklı sebepler göstermesi gerektiğini ifade eden Arınç, kendisinin de resepsiyona katılmadığını, üyesi bulunduğu Hükümetin mensuplarının eşli veya eşsiz şekilde Hükümeti kurumsal olarak temsil ettiklerini söyledi.

Arınç, dün akşamki resepsiyona Türkiye'nin farklı kesimlerinden bin 500'e yakın davetlinin katıldığını da belirterek, "Anadolu'nun bir haritası, bir toplamı, Türkiyemizin bir toplamı bu davete koşarak gelmiştir. Keşke gelmesi gerekenler de gelseydi, ama bu Türkiye'de sivilleşme adına, Sayın Cumhurbaşkanımızın konumu adına eksiklik değil, onlar kazançlı çıktılar, karlı çıktılar çünkü doğru olanı yaptılar. Gelmeyenler kendi durumlarını tekrar gözden geçirsinler. Halen Sayın Abdullah Gül, Cumhurbaşkanıdır, bütün yetkilerini kullanıyor, kullanmaya devam edecek. Beğenenler veya beğenmeyenler kendilerini buna göre dizayn etsinler. Türkiye'de güçlü bir hükümet var ve görevine devam ediyor" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun resepsiyona katılmayarak, "halkla kutlayacağım" açıklamasında bulunduğunu hatırlatan Arınç, "komedi dizilerine yansıyacak şekilde CHP'li milletvekillerinin resepsiyon günü nerede olacaklarının gazetelerde yer aldığını, CHP milletvekillerinin hayatlarında hiç gitmedik yerlere gidecekleri yönünde açıklamalarda bulunduklarını" kaydetti.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.