CHP'ye 8 bine yakın aday adayı başvurdu: İstanbul, Ankara ve İzmir için kimin adı geçiyor?

Yerel seçimlere sayılı gün kala, partilerde aday adaylarının başvuru yoğunluğu sürüyor. CHP'ye bugüne kadar 8 bine yakın başvuru geldi.

Haber Merkezi
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçim için hazırlıklarını sürdüren CHP'de aday adaylarının başvuruları da devam ediyor. 

İl ve ilçe başkanlıklarına başvurularda katılımın yoğun olması nedeniyle daha önce 28 Kasım olarak açıklanan süre, 5 Aralık'a kadar uzatıldı.

Partiye bugüne kadar büyükşehir ve il belediye başkanlığı için 1300 kişi başvururken, belediye meclis üyelikleri için de 6 bin 500 müracaatta bulunuldu.

CHP aday adaylığı tarifesi

CHP MYK'de alınan karar doğrultusunda, büyükşehir belediye başkanlığı için aday adayından 50 bin lira, nüfusu 500 bin ve üzeri il, ilçeler için 30 bin lira, nüfusu 250-500 bin arasındaki yerlerde belediye başkanlığı için 20 bin lira alınıyor.

Nüfusu 100-250 bin olan il, ilçe ve belde belediye başkanlığı için 17 bin 500 lira, nüfusu 50-100 bin olan il, ilçe ve belde belediye başkanlığı için 15 bin lira, nüfusu 15-50 bin olan il, ilçe ve belde belediye başkanlığı için ise 10 bin lira ödeniyor.

Nüfusu 10-15 bin olan il, ilçe ve belde belediye başkanlığı için 7 bin 500 lira, 5-10 bin olan ilçe ve belde belediye başkanlığı için 5 bin lira, nüfusu 5 binin altındaki yerlerde 3 bin lira ücret talep ediliyor.

Nüfusu 15-50 bin olan beldelerde belediye meclis üyeliği için 2 bin 500 lira talep eden CHP, nüfusu 15 binin altındaki beldelerde belediye meclis üyeliği için de 1000 lira alıyor.

Nüfusu 50-100 bin arasındaki ilçelerde il ve ilçe belediye meclisi üyeliği ve il genel meclisi üyeliği için 7 bin 500 lira, 15-50 bin arasındaki yerlerde 5 bin lira, nüfusu 15 binin altındaki yerlerde ise 1500 lira alınıyor.

Nüfusu 100 binin üzerindeki ilçelerde il ve ilçe belediye meclisi üyeliği ile il genel meclisi üyeliği için aday adayları 10 bin lira ödeme yapıyor.

CHP'nin İstanbul, Ankara ve İzmir adayları

Aday adaylığı için başvuruların devam ettiği CHP'de en çok merak edilen iller ise Ankara, İstanbul ve İzmir.

İzmir'de mevcut başkan Tunç Soyer yeniden adaylık başvurusu yapacağını açıklarken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın da bugün CHP İl Başkanlığına başvurusunu yapması bekleniyor.

İstanbul'da Ekrem İmamoğlu'nun adaylığına kesin gözüyle bakılırken, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı olduğunu duyurdu.

İYİ Parti'yle ittifak olacak mı?

CHP lideri Özel, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i ziyaret ederek, yerel seçimlerde işbirliği çağrısı yaptı. Akşener, bu talebi pazartesi günü yapılacak Genel İdare Kurulu (GİK) üyelerine soracak.

CHP, özellikle büyükşehir adaylarını netleştirmek için İYİ Parti GİK'in kararını bekliyor. Kararın olumlu çıkması durumunda iki parti heyetleri işbirliği yapılacak yerleri görüşmek üzere bir araya gelecek.