18 °C

Çiftlik Bank mağdurlarına hukuk öğrencilerinden destek

Çiftlik Bank mağdurlarına yardımcı olabilmek amacıyla 3 ay önce hukuk öğrencilerinin sosyal medyada kurduğu grubun üyesi sayısı 30 bin 653'e ulaştı.

Çiftlik Bank mağdurlarına hukuk öğrencilerinden destek

Hukuk fakültesi öğrencileri tarafından yaklaşık 3 ay önce sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta kurulan ve mağdurlara ücretsiz destek verilen "Çiftlik Bank Mağdurları" adlı grubun üye sayısı 30 bin 653'e ulaştı.

Sayfada bir araya gelen vatandaşlar, süreçle yardım isteyen mağdurlara, gönüllülük esasıyla yardımcı oluyor.

"Çiftlik Bank Mağdurları" Grubu Kurucusu, hukuk fakültesi 4. sınıf öğrencisi Burak Turgal yaptığı açıklamada, grubu, insanların, Çiftlik Bank türü platformlar aracılığıyla mağdur olmasının önüne geçmek amacıyla oluşturduklarını söyledi.

Turgal, Çiftlik Bank benzeri başka yapılanmaların da bulunduğunu anımsatarak, "Bu olay patlamadan önce onlarca insana ihtar konusunda yardımcı olduk. Grubu açtıktan birkaç hafta sonra zaten Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) raporu ortaya çıktı. Rapor, bizim söylediklerimizi doğrular nitelikteydi. Ödemeler zaten durmuştu. Bakanlık bu oluşumlara girilmemesi yönünde bazı uyarılar yaptı. Biz, gruptan yardım isteyenlerin avukata giderek, ihtar çekmek için yardım almalarını, yoksa ileride mağduriyetlerinin daha fazla olacaklarını aktardık." diye konuştu.

"Bu süreçte hukuki işlemleri başlatmak için mağdurlardan para yatırmasını isteyenler çıkıyor" diyen Turgal, "Vatandaşlar, ikinci kez dolandırılmamak için güvenilir avukatlara başvurmalı" şeklinde konuştu.

Grupta ihtar ve suç duyurusu örnekleri paylaşılarak mağdurlara yol gösterildiğini ifade eden Turgal, çeşitli makamlara şikayet dilekçelerini yollayan vatandaşların grupta tecrübelerini aktardığını söyledi.

Burak Turgal, "Hatta 11 Mart'tan sonra bin 600 kişinin dolandırıldığı haberleri çıktı. Gruba da hesap numarasını atan olunca, diğerleri de mağdur olmasın diye buna izin vermemeye çalıştık. Çiftlik Bank gibi diğer Ponzi sistemlerini tek tek yazarak bu konuda uyarılarda bulunduk. Çok sayıda insanı da iş işten geçmeden kurtardığımızı düşünüyorum." dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap