17 °C

Ciner'in de teminatı yandı

Enerji Bakanı Yıldız, Akdeniz Elektrik Dağıtım özelleştirme ihalesinde en yüksek teklif veren Park Holding'in ihaleden çekileceğini bildirdi.

Ciner'in de teminatı yandı

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Tamer Yıldız, Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş'nin özelleştirme ihalesinde en yüksek teklif veren Tugay Ciner'in patronluğundaki Park Holding'in 31 Mayıs'tan itibaren devam etmeyeceğini ve ihaleden çekileceğini açıkladığını bildirdi.

STEAM tarafından Hilton Oteli'nde düzenlenen "Enerji Arz Güvenliği ve Özelleştirmeler Arenası"na katılan Yıldız, burada gazetecilerin elektrik dağıtım özelleştirmelerine yönelik sorularını yanıtladı.

Yıldız, özelleştirme ihalesine katılan dağıtım firmaları ile geçtiğimiz cumartesi günü toplantı yaptıklarını hatırlattı.

Bakan Yıldız, İstanbul'un Anadolu ve Rumeli tarafı, Toroslar, Akdeniz, Dicle, Gediz ve Trakya bölgeleri ile alakalı teklif veren firmaların sürelerinin bu ay sonu itibariyle dolduğunu ve bazı firmaların da bu yola devam etmeme kararı aldığını bildirdi.

Bakan Yıldız, Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş'nin özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi veren Park Holding'in 31 Mayıs'tan itibaren ihaleden çekilme kararı aldığını, diğer altı dağıtım şirketinin özelleştirme ihalesini kazanan firmaların tamamının ise ek süre talep ettiğini bildirdi.

Park Holding söz konusu bölgenin özelleştirme ihalesinde 1 milyar 165 milyon lira ile en yüksek teklifi vermiş ve 10 milyon dolar da teminat ödemişti.

Sabancı teklifi resmi olarak 31 Mayıs'tan sonra üstlenecek

Elektrik dağıtımda 7 bölgenin özelleştirme ihalesinde teklif veren firmalarla geçtiğimiz cumartesi günü İstanbul'da bir toplantı yaptıklarını hatırlatan Bakan Yıldız,

söz konusu toplantıda diğer yatırımcılarla beraber Park Enerji'nin tercihine saygı duyduklarını belirttiklerini bildirdi. Yıldız, ''Akdeniz Dağıtım Anonim Şirketinin özelleştirme sürecinde ihalede en yüksek ikinci teklifi veren Sabancı Grubu, bu teklifi resmi olarak 31 Mayıs'tan sonra üstlenecektir'' dedi.

Bakan Yıldız, Park Enerjinin sadece Akdeniz'le alakalı tercihi sunduğunu, 2. ve 3. sıralarda yer aldığı diğer özelleştirme ihaleleri için tercihi açıklamadığını ve diğer bölgelerde sürecin içinde olduğunu sunduğunu da söyledi.

Ek süre için ek teminat istenecek

Şirketlerin ek süre taleplerine karşılık olarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığının da (ÖİB) ek teminat istemini şirketlere sunduğunu bildiren Yıldız, ''Ek bir teminat mektubu ve ek süre çerçevesinde bu 7 bölgenin ihale süreci devam etmiş olacaktır'' dedi.

Elektrik dağıtım hizmetlerinin bir an sahiplerini bulmuş olmasının hem devlet hem de özel sektör açısından isabetli olacağını belirten Yıldız, şunları söyledi:

''Bildiğiniz gibi burada bir varlık satışı söz konusu değildir. Yalnızca elektrik dağıtım hizmetlerinin işletmecilik olarak kamudan özel sektöre devriyle alakalı bir husustur. İster 2 yıl önce devralmış olsun, isterse önümüzdeki yıl devralacak olsun 2036 yılında bu süre bitmiş, sonlanmış olacaktır. Elektrik dağıtım hizmetlerinin, hem kayıp-kaçak açısından baktığımızda hem de rekabetçi bir piyasada ve daha kaliteli bir elektrik dağıtımı açısından baktığımızda bu sürecin doğru bir süreç olduğunu belirtmek isterim. Buradaki ihale sürecinin de ÖİB tarafından şeffaf bir şekilde yürütüldüğünün altını çizmek istiyorum.''

Başkentgaz'dan farklı

Firmalara ne kadar ek süre verileceğinin sorulması üzerine Taner Yıldız, belli süreler ve oranlar konusunda konuşulduğunu, ek sürenin ve ek teminat oranlarının ÖİB tarafından karar verilerek, bir hafta içinde açıklanacağını bildirdi.

Teminat miktarlarının yükseltilmesinin söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine Yıldız, ''Biz özel sektörün sağlıklı yapılandırılmasından yanayız. Özel sektör bizim rakibimiz değil, sektörü beraberce dizayn ettiğimiz masanın yanında olan bir aktördür'' dedi.

Özelleştirme ihalelerinde kamunun, üzerine düşeni yaptığını ve şeffaf bir ortamda süreci götürdüğünü kaydeden Taner Yıldız, özel sektörün de tekliflerini verirken mutlaka daha dikkatli davranacağını umduğunu söyledi.

Dağıtım ihalelerinin Başkent Doğalgaz Dağıtım ihalesinden farklı olduğunu, Başkent Doğalgazda tek bir teklifin bulunduğunu, dağıtım ihalelerinde ise 2., 3. hatta 4. tekliflerin olduğuna dikkati çeken Yıldız, ''Elektrik dağıtım hizmetlerinde herhangi bir ihalenin iptali şu anda söz konusu değildir'' dedi.

Her şirket verdiği teklife sahip çıkmalı

Özel sektörü herhangi bir konuda suçlamadıklarını, fakat her şirketin verdiği teklife sahip çıkması gerektiğini kaydeden Yıldız, ''Şu anda 10,8 milyar dolarlık bir rakamdan bahsediyoruz. O yüzden her firma mutlaka tercihini doğru bir şekilde yapmak isteyecektir'' diye konuştu.

Bir gazetecinin ''dağıtım özelleştirmelerine uluslararası firmalar katılmıyor, sanki birkaç firmanın etrafında dönüyor'' şeklindeki sözleri üzerine Bakan Yıldız, ''Uluslararası firmalara da davet gönderildi, zorla 'bu masanın etrafına otur' diyemeyiz'' dedi.

Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu da, dağıtım sektöründe 15 firmanın ihale süreci ihalesinde bulunduğunu bildirdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap