6 °C

Erdoğan'dan MB'ye eleştiri: Tokadı ben yiyim, sefayı o sürsün

Erdoğan, "MB bağımsızdır dediler ama ben siyasetçiyim. Resmen müdahale yetkim yok ama ben de eleştirimi yapacağım. Halkın karşısında tokadı yiyen benim. Tokadı ben yiyeyim, sefayı o sürsün yok öyle bir şey" dedi.

Erdoğan'dan MB'ye eleştiri: Tokadı ben yiyim, sefayı o sürsün

Borsa İstanbul'da İslam Kalkınma Bankası işbirliği töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, faiz ve dolara yönelik önemli mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, faize dayalı bankacılık sisteminin ciddi bir çıkmaz içinde olduğunu belirtti.

"Faize dayalı bankacılık sistemi, ciddi bir çıkmazın içindedir. 2008 küresel finans krizinde bozulan dengeler hala yerine oturmuş değildir. Yakın zamanda da böyle bir ihtimal gözükmemektedir. Şahsen faize daima olumsuz yaklaşmış bir kişi olarak, bu kriz karşısında çok da şaşırmadığımı özellikle ifade etmek isterim. Paradan para kazanmayı değil emekle, alın teriyle, bilgiyle, ticaretle para kazanmayı esas alan bir finans sistemine yönelmek mecburiyetindeyiz."

"Halkımın karşısında tokadı yiyen benim"

Erdoğan, bankacılık sektörüne seslenerek, "Faizleri lütfen makul seviyelere çekin" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Dediler ki 'Merkez Bankası bağımsızdır, şudur, budur...' Tamam o yine bağımsızlığını oynasın ama ben siyasetçiyim, benim ona resmen müdahale etme yetkim var mı? Yok. Ama böyle bir şey yapılıyorsa ben de kalkacağım, eleştirimi yapacağım. Çünkü halkımın karşısında tokadı yiyen benim başındaki bürokrat değil. Öyleyse uyarımı yapacağım, o da çözüm yollarını bulsun. Tokadı ben yiyeyim, sefayı o sürsün, yok böyle bir şey."

"Bankalar kredi noktasında gerekli desteği vermiyor"

Erdoğan işsizliğin yüzde 11'in üzerinde olduğunu hatırlatarak, "Bakın şu anda istihdam dedik. Eğer büyüme istiyorsak istihdam. Ama şu anda işsizlik yüzde 11'in üzerinde. Bu ülke bu hale düşmeli mi? Eğer bu hale düşmemesini istiyorsak, öyleyse bize lazım olan nedir? Yatırımdır, üretimdir, istihdamdır, bundan sonra rekabettir. Yatırım olabilmesi için girişimcinin imkanları yakalaması lazım. Ama paradan para kazanmaya alışmış bu bankacılık sistemi kredi noktasında gerekli desteği vermiyor, veriyorsa çok yüksek faizle veriyor, çok yüksek faizle verdiği gibi de girişimci adımını atamıyor, ürkek, korkak böyle bir şey girmek mümkün değil diyor. Girmişse bakıyorsunuz kısa bir süre sonra ödemeler yapılamayınca hemen geri çağırmalar başlıyor. Böyle kalkınabilir miyiz? Bunlar adil, usulüne uygun bir şekilde yapılırsa, millet inanıyorum ki buradan fırsatı yakalar ve ayağa kalkar ama yapılmazsa haksızlığa da eninde sonunda isyan eder. İşte o zaman milletin temsilcileri olan bizlerin gerekirse acı ilaç mahiyetinde önlemleri alması kaçınılmaz hale gelir."

İstanbul'u finans merkezi haline getirme projesinin tüm dostlar için bir fırsat olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ticaret burada mı burada finansı da gelin İstanbul'da yapalım. Ankara siyaset merkezimiz olsun İstanbul da finans merkezimiz olsun" dedi.

"En adil enstrüman burada altındır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, altın borsasının farklı bir şey olduğunu ve Merkez Bankasının bunun üzerinde çalışması gerektiğini vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

"Altın borsasını güçlendirelim. Enstrüman olarak altın üzerinde münasebetlerimizi geliştirelim. En adil enstrüman burada altındır. Bununla yürüyelim. Bize yakışan da budur. Olması gereken de budur. Tarihe baktığımız zaman da bunu görürüz ama bundan koptuk. Şimdi bobini sürüyor, basıyor doları oradan kazanıyor. Öyle mi? Yorulmuyor, terlemiyor, herhangi bir şey yok. İşte onun için altın borsasını doğrusu çok çok önemsiyorum ve bu konuda ilgili kurumlarımız, başta Merkez Bankası olmak üzere daha çok çalışmalı, BİST bu noktada çok daha fazla çalışmalı. Çünkü o ayrı bir öz güven verecektir."

Dolar 3,42'ye dayandıDolar 3,42'ye dayandı

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.