Cüneyt Arcayürek son yolculuğuna uğurlandı

Gazeteci - yazar Cüneyt Arcayürek, Ankara Maltepe Camisi'nde öğle namazından sonra düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı

DHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Cüneyt Arcayürek'in cenaze töreninde taziyeleri, Arcayürek'in eşi Esin Arcayürek ile Cumhuriyet Gazetesi adına da Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar kabul etti.

Ankara Maltepe Camii'ndeki törene TBMM geçici Başkanı CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, CHP milletvekilleri ve Cumhuriyet Gazetesi eski yöneticileri olan milletvekilleri Mustafa Balbay ile Utku Çakırözer, CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Arcayürek'in aile yakınları yanı sıra CHP eski milletvekili Güldal Mumcu, gazeteciler Altan Öymen, Hasan Cemal, Emre Kongar ile bazı meslektaşları ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Cenaze töreninde Cüneyt Arcayürek’in ölümünün ardından duygularını anlatan Deniz Baykal, "Tutarlılığın ilke ve inanç anlayışının ön planda olduğu, siyasi duruşun önemsendiği, bu doğrultuda bütün çabasıyla mesleğini yapmayı tek amaç bilen bir meslek ahlakının, bir gazetecilik anlayışının son büyük temsilcilerinden birisiydi" dedi. Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gazetecilik ve siyaset anlayışının, basına hakim olan ilkelerin ve değerlerin çok köklü bir değişim yaşamasına karşın, Arcayürek, hiçbir şey değişmemiş gibi aynı doğrultuda kararlılıkla mesleki çalışmalarını sürdürdü. Tabii onun bu tutumunun altında büyük bir ahlak anlayışı, meslek sorumluluğu anlayışı yatıyor. O nedenle onu seven sevmeyen herkes gazetecilik anlayışına saygı duyuyor. Bir kayıptır, bir önceki dönemin büyük bir kaybı artık aramızda değil, Allah rahmet eylesin. Basın dünyasına, ailesine, seven herkese başsağlığı diliyorum. Umarım gazetecilik tarihimiz yazılırken, bu örnekler hakettikleri şekilde değerlendirileceklerdir."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Deniz Baykal, Arcayürek'in eşi Esin Arcayürek'e taziyelerini ilettikten sonra cenaze namazında birlikte saf tuttu. Kılıçdaroğlu, basın mensuplarına açıklamada bulunmadı.

Etiketler