12 °C

Dargeçit'te insan kemikleri bulundu

1995'ten bu yana kayıp oldukları iddia edilen 6 kişinin cenazesinin gömüldüğü öne sürülen yerdeki kazıda, 2 kişiye ait kemikler bulundu.

Dargeçit'te insan kemikleri bulundu
DARGEÇİT - Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla, Dargeçit'te Ilısu Barajı yolundaki Bağözü köyündeki 2 ayrı yerde iş makinesiyle yapılan kazı çalışması, Cumhuriyet Savcısı Şükrü Aslan, kayıp yakınlarının aileleri ve kayıp yakınlarının avukatı Erdal Kuzu, Faruk Yiğit ve Hüseyin Cihangir'in nezaretinde gerçekleştirildi. Kazılara 24 Şubat Cuma günü tekrar devam edileceği bildirildi.
Avukat Kuzu, yaptığı açıklamada, geçen hafta aynı köyde kazı yapıldığını ancak bir bulguya rastlanılmadığını belirterek, daha sonra şüpheli 6 yer için kazı talebinde bulunduklarını söyledi.
Bugün 2 farklı yerde kazı yapıldığını, ilk kazının yapıldığı kuyuda bir kişiye ait kafatası ve kemiklerin bulunduğunu anlatan Kuzu, şöyle konuştu:
''Hatta elbise parçaları bile bulundu. Bir mağdur yakını, cesedin 14 yaşındaki Seyhan Doğan'a ait olduğunu ifade etti. Adli tıp uzmanı yarın müsait olmadığı için yarın kazı yapılmayacak. 24 Şubat Cuma günü kazıya yeniden devam edilecek. Ayrıca yarın kayıp yakınlarından kan örnekleri alınacak.
Kaybedilen 6 kişinin muhtemelen bu köy civarında veya bu kuyu içerisinde olduğunu düşünüyoruz. Buradaki kazı çalışmasının da savcının takdiri ile 2 güne uzayabilecek. Çünkü köy içerisinde 4-5 şüpheli yer daha var. 1993 yılında boşaltılmış köy olduğu için burasının çok ciddi anlamda toplu mezar alanı olduğunu düşünüyoruz.''
Güçlükonak'ta da kemikler bulundu
Öte yandan, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Cizre Cumhuriyet Başsavcılığınca Özbaşoğlu köyü yakınlarında 1990'lı yıllarda kaybolan kişilerin bulunması için başlayan, Cizre Cumhuriyet Savcısı, kayıp yakınları ve avukatlarının nezaret ettiği kazı çalışması tamamlandı.
Şırnak'ın Güçlükonak ilçesine bağlı Özbaşoğlu köyünde başlatılan kazı çalışmasında 2 kişiye ait kafatası ve kemiklerin bulunduğu belirtildi.
AA
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.