16 °C

Davutoğlu: Burası Suriye değil

Başbakan Davutoğlu, "Burası Suriye değil, öyle kafasına göre herkes kanton falan ilan edemez. Demokratik hukuk devletinde yönetim sisteminin ne olduğu, nasıl yürüyeceği belli" dedi

Davutoğlu: Burası Suriye değil

Başbakan Ahmet Davutoğlu, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Davutoğlu, sözde özerklik ilanlarıyla ilgili olarak, "Burası Suriye değil, öyle kafasına göre herkes kanton falan ilan edemez. Demokratik hukuk devletinde yönetim sisteminin ne olduğu, nasıl yürüyeceği belli" dedi.

Davutoğlu, HDP heyetinin Cizre'ye girmek istemesiyle ilgili olarak da "Şu anda hangi heyet olursa olsun AK Parti'den de heyet gitse, oradaki kamu düzeni bağlamında alınan tedbirlere uymak zorunda" diye konuştu.

Kuzey Irak'a kara operasyonu

Başbakan Davutoğlu, Kuzey Irak'a kara operasyonu konusunda "Gerektiğinde giriliyor ama kapsamlı bir kara operasyonu başlamış değil. Gerektiğinde silahlı güçlerimiz, özel birliklerimiz girerek, geri çıkıyorlar. 2008'de olduğu gibi kapsamlı bir harekat ihtiyaç olursa da başlar" değerlendirmesinde bulundu.

'İmralı ile görüşmemizi gerektiren bir durum yok'

Ahmet Davutoğlu, "İmralı ile görüşmemizi gerektiren bir durum yoktur. İmralı ile geçmişte yapılan görüşmelerin ana odağı silahsızlanmaydı. Silahsızlanmayı, silahların Türkiye'yi terki...2013'te bu çerçevede yapılan görüşmelerdi. Şu anda böyle bir irade, böyle bir yaklaşım, böyle bir perspektif oluşmadan görüşmenin bir anlamı yok" ifadesini kullandı.

'Herkesin katılacağı bir barış yürüyüşüne tabii ki destek veririz'

Davutoğlu, "Herkesin katılacağı bir barış yürüyüşü için değişik sendikalardan ve sivil toplum kuruluşundan, DEAŞ ve PKK terörüne karşı bir teklif gelmişti. Bugünlerde de böyle bir çalışma içinde olduklarını biliyorum. Bunun olması halinde tabii ki destek veririz. Önemli olan barış içinde olması, halkın tepkilerini açıkça dile getirebilmesi. Ama kesinlikle şiddete, ötekileştirmeye, etnik ya da mezhebi anlamda bir karşıtlığa yol açmaması lazım" şeklinde konuştu.

'Olağanüstü bir faaliyet sergileniyor'

Başbakan Davutoğlu, "İstihbarat zafiyeti tartışmaları" ile ilgili olarak da şöyle konuştu:

"Bazen şu oluyor, çok üzücü şehit haberleri geliyor. Acaba onlar saldırıyor da güvenlik güçlerimiz bir istihbarat zaafı içerisinde mi? Değil. Aynı anda, Türkiye'de her yerde güvenliği sağlayacak ve o istihbaratı temin edecek olağanüstü bir faaliyet sergileniyor."

Başbakan Davutoğlu, Cizre'deki olaylarla ilgili olarak da "Dağlıca'da 16 şehidimiz olacak, Iğdır'da 13 şehidimiz olacak ve onları defnettiğimiz gün Cizre'de açık terör faaliyetini yapanları savunan bir tutum sergilenecek. Bunun demokratik hukuk devletinde karşılığı yok. Cizre halkı, bizim halkımızdır. Cizre halkının güvenliği, esenliği için ne yapılması gerekiyorsa biz yaparız. İhtiyaçlarını karşılarız ama Cizre halkının üzerinde, Demokles'in kılıcı gibi, bir terör örgütünün hegemonya kurmasına da izin vermeyiz" ifadelerini kullandı.

'Cezayı yargı verir'

Başbakan Davutoğlu, "Türkiye demokratik hukuk devletidir ve demokratik hukuk devletinde cezayı yargı verir, yargıya da suçluyu güvenlik birimleri teslim eder. Eğer herkes kendi cezalandırmasını kendi yapmaya kalkar, hele hele bir kolektif suç algısıyla bütün bu olanlarda hiçbir vebali olmayan, doğulu ya da Kürt diye bir vatandaşımıza saldırı gerçekleşirse işte o zaman teröristlere en büyük yardım yapılmış olur" dedi.

Davutoğlu "Önemli olan halkımızın bütün bu zorlu süreçte kendisine güvenmesi ve komşusunu, eşini, dostunu kucaklayarak sokaklarda birbirine selam vererek, hiçbir şekilde provokasyona kapılmadan milli birliğimizi, kardeşliğimizi tahkim etmesi" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, Suriye'den açılan ateşle bir askerin şehit düşmesi ile ilgili olarak da "Angajman kuralları çerçevesinde her şey yapılıyor. Suriye'de tabii çok gergin bir iç savaş hali var. Bu noktada da Türkiye'nin operasyonları gerektiği zaman, gerektiği ölçüde yapılacaktır, yapılmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.