22 °C

Davutoğlu: Çözüm sürecini kurban etmeyiz

Başbakan Davutoğlu, "Kamu düzenini temin etmek bir görevdir. Kamu düzeninin olmadığı yerde çözüm süreci olmaz" dedi. Herkesi çözüm sürecine sahip çıkmaya çağıran Davutoğlu, “Çözüm sürecini bu vandalizme kurban vermeyiz” dedi

Davutoğlu: Çözüm sürecini kurban etmeyiz

ANKARA - Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Önemli olan yargıya olan güvenin tescil edilmesidir. Büyük, iyi mekanlarda çalışıyor olabilirsiniz, dünya standartlarında mevzuat reformları yapmış olabilirsiniz. Eğer toplumun yargıya olan güveni sarsılmışsa aslında çok büyük bir toplumsal risk alanı oluşmuş demektir. Yargıya güven yüzde 100 olması gereken bir husustur" dedi.

Davutoğlu, "Bugün yapılan açıklamalar ne olursa olsun bizim için bundan sonra hiç taviz vermeden ele alacağımız iki husus vardır: Kamu düzeni ve hukuki sorumluluk" diye konuştu.

"Yargı güç mücadelesinin alanı değildir"

Davutoğlu, şöyle devam etti:

"HSYK ve yargı bir güç mücadelesinin alanı değildir, bir vicdan alanıdır. Güç alanı haline getirildiği zaman ve 'Ben burayı ele geçirirsem, şu ve diğer güçler üzerinde bir otorite kurarım, denetim kurarım' dediğinizde yargı vicdanını kaybetmeye başlar. Hakimlerimiz ve savcılarımız tek tek en doğru kararı verme yetisine sahip oldukları için bu makamlara gelmişlerdir. Onların bu kararları tek başına vermeleri HSYK gibi bütün bu vicdanın kurumsal uygulama alanı olan bir konuda, toplumun bütün kesimlerini temsil eden, herkesi bünyesinde bulunduran, topluma güven veren bir yapının ortaya çıkması önemlidir.

Bir kez daha buradan bütün yargı mensuplarına sesleniyorum. Yargıyı artık salt bir vicdan alanı haline dönüştürme konusundaki çabalara gayret, destek verin. Kim ve ne şekilde olursa olsun, yargı üzerinde şu veya bu grubun, şu veya bu yaklaşımın egemen olması değil yargıya sadece vicdanın, sadece toplumsal güvenin egemen olmasını temin ediniz."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap