25 °C

Davutoğlu: Ümit ederim bir daha kimse...

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'de görev yapan yabancı büyükelçilerle iftar yemeğinde bir araya geldi

Davutoğlu: Ümit ederim bir daha kimse...

Koalisyon hükümetine ilişkin Davutoğlu, "Ümit ederim bir daha kimse kapıları kapatıp ilk geceden 'biz bu oyunda yokuz' demez. Bunu diyen kendisini siyaset dışına iter. Hepimiz bu oyunun bir parçası olmak durumundayız. Kuşatıcı bir koalisyon için elimizden geleni yapacağız kimse Türkiye'de krize ve kaosa yatırım yapmasın. MHP'ye aynı şekilde bu görüşmelerde her türlü ihtimale açık olmalarını çağırıyoruz" dedi.

Davutoğlu, şu açıklamalarda bulundu:

"BM Güvenlik Konseyi dahil uluslararası kuruluşları artık harekete geçirmenin vaktidir"

Suriye konusunda BM Güvenlik Konseyi dahil uluslararası kuruluşların artık harekete geçmesi gerektiğini ifade eden Davutoğlu, "Bu Ramazan'ı bir vesile kabul ederek empati yapmamızın zamanıdır. İster Esad'ın kimyasal silahları ya da varil bombaları altında, dul, yetim kalanlar için…hepimizin insanlık adına ayağa kalkmak Ramazan bilincini bize öğrettiğidir. 5 yıldır karar alamayan bu zulümler karşısında gerçek anlamda bir irade göstermeyen BM Güvenlik Konseyi dahil uluslararası kuruluşları artık harekete geçirmenin vaktidir. Türkiye olarak bizim tavrımız açıktır" diye konuştu.

"Türkiye hiçbir terör örgütünü şu veya bu stratejik çıkar için oportünistçe yaklaşmak gibi bir zillete düşmedi"

Türkiye'nin hiçbir terör örgütü ile stratejik çıkar için oportünistçe bir yaklaşıma girmediğini vurgulayan Davutoğlu, "Türkiye hiçbir zaman kendi halkına zulüm eden bir rejim ile dostluk ilişkisi kurmadı. Hiçbir terör örgütünü şu veya bu stratejik çıkar için oportünistçe yaklaşmak gibi bir zillete düşmedi. Suriye politikamız açık ve nettir. Elimiz erdiğince insani yardımlara devam edeceğiz. Ayrıca stratejik bir boyutu vardır. Türkiye kendi sınır güvenliği için gereken tedbirleri almak yanında Ortadoğu bölgesinde kalıcı bir istikrar için mutlaka sürdürülebilir bir ekonomik kalkınmayı demokratik bir anlayışı yeni ekonomik, siyasal ve güvenlik sitemini gerekli gördüğünü her fırsatta ifade etmiştir" diye konuştu.

"Sınırlarımızda ne Esad rejiminin zulmünü ne de terörist örgütlerin baskısını görmek istiyoruz"

Sınır güvenliğine değinen Davutoğlu, "Sınırlarımızda ne Esad rejiminin zulmünü ne de terörist örgütlerin baskısını görmek istiyoruz. Bunun için uluslararası toplum ile çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

"Sınırlarımızda tehdit olursa..."

Davutoğlu, "Sınır boylarımızda Türkiye'yi tehdit eden herhangi bir tehdit olursa da buna karşı her türlü tedbiri almak konusunda hiçbir tereddüt göstermeyeceğiz. Artık muhasebe vaktidir" dedi.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap