Demirtaş'tan Erdoğan'a: Balkon yüzü göremeyeceksin

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Güneşli'de bulunan Gergerliler Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği'ni ziyaretinde konuştu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Güneşli'de bulunan Gergerliler Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği'ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirerek, "Biz halkımıza söz verdik. Sen bir daha balkon yüzü görmeyeceksin. Seçim akşamı sarayın değil balkonuna, penceresine bile çıkamayacaksın" dedi.

Derneğe gelişinde "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganlarıyla karşılanan Demirtaş, burada toplanan kalabalığa bir konuşma yaptı. Adını vermeden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın her seçim zaferinden sonra balkona çıktığını hatırlatan Demirtaş, "Biz halkımıza söz verdik. Sen bir daha balkon yüzü görmeyeceksin. Seçim akşamı sarayın değil balkonuna, penceresine bile çıkamayacaksın" dedi.

"Frenlemiş olacağız"

HDP'nin 7 Haziran seçimlerinde barajı aşması halinde Türkiye'nin rahat bir nefes alacağını söyleyen Demirtaş, "Birincisi, bu kadar yüksek desteği olan bir partinin, barış ve kardeşlik için çabalayan bir partinin parlamentoya girmesi rahatlatacak. İkincisi, kendini diktatörlüğe hazırlayan bir anlayışı frenlediğimiz için Türkiye rahat bir nefes alacak" diye konuştu.

"100 bin oy alsa da, Meclis'te olması lazım"

Seçimden sonra mutlaka yeni bir Anayasa yapılması gerektiğini vurgulayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "HDP barajı aştı diye sevinmeyeceğiz. Diğer partiler baraj altında kaldığı için, bundan üzüntü duyacağız. Bizler aynı düşüncede olmasak da, çok sayıda parti çalışmalar yapıyor. Bizler beğeniriz beğenmeyiz, partileri için çalışma yürütüyorlar. Onların da arkasında devletin mali gücü yok. Maddi manevi halkın gücüyle çalışma yürütüyoruz. Biz buna üzülürüz. Çünkü o insanların 100 bin oy alsa da, 1 milyon oy alsa da bir temsilciyle de olsa Meclis'te olması lazım" dedi.

"Barajı aşamayacak partiler için üzülüyoruz"

AK Parti'lilerin 70-80 bedava milletvekilliğine konmak için çirkin iftira kampanyasını yürüttüğünü belirten Demirtaş, "Evet, bizim baraj sorunumuz var. Barajı aşamayacak partiler için üzülüyoruz. Onlar ne diyor, 'HDP'yi baraj altında bırakın'. İşi gücü bırakmışlar, bizi parlamento dışında tutmaya çalışıyorlar. Bunu yeni Türkiye, ileri demokrasi olarak anlatıyorlar" dedi. 

"600 TV kanalıyla baraj altında bırakmak için çalışıyor"

Partilerinin, oy verenleri ve aileleriyle birlikte 10 milyonluk bir nüfusu temsil ettiğini savunan Demirtaş, "Bir Cumhurbaşkanı düşünün, bizi parlamento dışı tutmak için halkın parasıyla miting yapıyor. Cumhurbaşkanı örtülü bütçesi, resmi bütçesi, emrindeki bürokrasiyle, yalanlarla, iftiralarla bize karşı kampanya yürütüyor. Ellerindeki 600 TV kanalıyla HDP'yi baraj altında bırakmak için çalışıyor. 7 Haziran akşamı hepsini yenmiş olacağız." 

"BALKON KONUŞMASI YAPTIRMAYACAĞIZ"
Erdoğan'ın her seçim akşamı balkona çıkıp zafer konuşması yaptığını hatırlatan Demirtaş, "Biz halkımıza söz verdik. Sen bir daha balkon yüzü görmeyeceksin. Seçim akşamı değil sarayın balkonuna, penceresine bile çıkamayacaksın" dedi.

"HDP'ye ne kadar saldırdın, ona göre yükseliyorlar."

İktidarın, yazarları ve tetikçileriyle birlikte kendilerine saldırdığını söyleyen Demirtaş, "Bir insan yalan söylüyorsa çok tehlikelidir. O insan ülkeyi yönetiyorsa daha tehlikelidir. Bir defa yalan söyleyen her konuda söyleyebilir. Bazı gazeteciler HDP'ye ne kadar küfür ediyorsa, o kadar prim alıyorlar. HDP'ye ne kadar saldırdın, ona göre yükseliyorlar. Dikkat edin bize en fazla küfürle saldıranlar, AKP'nin önünde eğilenler, bazıları sizin hemşehrilerinizdir maalesef. Eğilme oranına göre AKP onları yükseltiyor" diye konuştu.

"Televizyonu kapatın"

Partililerden sandıklara mutlaka sahip çıkmalarını isteyen Demirtaş, "TV'ye çıktıklarında, sizden ricam, elektrik parasını ziyan etmeyin. Sizden ricam, kapatın TV'yi. Sizin zamanınıza da yazık. Bir HDP'li TV'ye çıktığında, o elektrik harcamaya değer işte" dedi.

Bu konularda ilginizi çekebilir