15 °C

Denetim yoluyla prime esas kazanç kaç yıl yükseltilebilir?

AHMET METİN AYSOY - SGK eski Başmüfettişi

Denetim yoluyla prime esas kazanç kaç yıl yükseltilebilir?

İş hayatında işçileri mağdur eden yaygın uygulama; prime esas kazancın eksik bildirilmesi. Aldığı ücret asgari ücretin üstünde olduğu halde, prime esas kazancı yıllar boyu asgari ücret üzerinden bildirilen işçi emekli olduğunda düşük yaşlılık aylığı almak suretiyle mağdur ediliyor. Diyelim ki böyle durumdasınız. SGK’ya şikayette bulundunuz. Denetim elamanı geldi. Denetim yoluyla prime esas kazanç kaç yıl yükseltilebilir?

1)Kayıt ve belgelere dayanmayan tespit

SGK denetim ve kontrolle görevli memurlarınca işyerinde fiilen yapılan tespitlerde, kayıt ve belgelere dayanmaksızın prime esas kazançlarının eksik bildirildiği tespit edilen sigortalıların geriye yönelik prime esas kazançlarının, en fazla tespitin yapıldığı tarihten geriye yönelik bir yıllık süreye ilişkin kısmı dikkate alınır.

2) Kayıt ve belgelere dayanan tespit

SGK denetim ve kontrolle görevli memurlarınca işyerinde yapılan denetim sonucunda, kayıt ve belgelere dayanarak prime esas kazançlarının eksik bildirildiği tespit edilen sigortalıların geriye yönelik prime esas kazancı süre sınırı olmaksızın, tespit edilen kazanca yükseltilir.

3) İdari para cezası

Kurumun denetim ve kontrol ile görevlendirilmiş memurlarınca yapılan tespit sonucunda, prime esas kazancın eksik bildirildiği belirlenen her ay için aylık asgari ücretin iki katı tutarında idari para cezası uygulanır. 

***
Kaynak: 5510 sayılı Kanun madde 86,102.
 2013/5 sayılı Genelge

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.