10 °C

Denizlili çiftçi 'Lavanden' ile dünya pazarına açılacak

Denizlili çiftçi 'Lavanden' ile dünya pazarına açılacak

Gülsüm CAN

DENİZLİ - Son yıllarda buğday ve arpanın para etmemesi Denizlili çiftçileri farklı ürünlere yönlendirmeye devam ediyor. Tarımda önemli yere sahip olan ve şu anda Isparta bölgesinde üretilen lavanta bitkisini artık Denizlili çiftçiler tarafından da üretiliyor. Denizli Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hamdi Gemici, kuru tarımın maddi getirisinin az olduğundan Denizlili çiftçilerin aırlıklı sabun ve parfümde kullanılan lavanta üretimine yöneldiğini söyledi.

Yapılan toprak analizleri sonucu Denizli'nin birçok bölgesinde lavanta üretiminin yapılabileceği tespit edildiğini dile getiren Gemici, Nikfer ve Gözler beldesinde 30 dekarlık bir alanda üretime başlandığı bilgisini verdi. Lavanta'nın toprak özelliği aramadığını belirten Gemici, "Lavanta üretimi için güneşin olması yeterli oluyor. Bir de su imkanı bulunuyorsa yılda iki defa hasat yapabilme imkanı var. Lavantanın pazarı da dünya çapında bir hayli fazla. Türkiye'de sadece Isparta'da üretilen lavanta Denizli'de de üretilmeye başladı. Lavanta bitkisi gübre ve bakımda istemiyor" diye konuştu.

Denizli'de üretilen lavantaların 'Lavanden' markasıyla dünya pazarına açılacağını belirten Gemici, "Şu anda Sudi Arabistan başta olmak üzere Kanada gibi ülkelere lavanta ihracatı yapılıyor. 'Lavanden' markasıyla dünya pazarına ürünlerimiz gitmeye başladı.Yakın gelecekte Denizli'de birçok bölgede lavanta bahçeleri oluşacaktır. Katma değeri yüksek olan lavanta, Denizli çiftçisinin yüzünü güldürecek" şeklinde konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.