10 °C

Dışişleri, AB'nin yaklaşımını eşleştirdi

Dışişlkeri Bakanlığı yasa dışı göç konusunda Türkiye'ye atıfta bulunan AB'nin tutumunun prtaklık yaklaşımından uzak olduğunu açıkladı.

Dışişleri, AB'nin yaklaşımını eşleştirdi

 

ANKARA - Dışişleri Bakanlığı, AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesinin sonuç bildirisinin yasa dışı göçe ilişkin bölümünde Türkiye'ye yapılan atfın, "beklenen ortaklık yaklaşımını yansıtmaktan çok uzak" kaldığını, Türkiye'nin artan yasa dışı göçmen akımıyla mücadelesini gelişen imkanları ölçüsünde kararlı bir şekilde sürdürdüğünü bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, yoksulluk ve istikrarsızlıktan kaynaklanan, artan göç olgusunun, içinde bulunulan çağın dikkat çekici özelliklerinden biri olduğu kaydedildi.

Açıklamada, coğrafi bakımdan, müzakere sürecinde aday ülke olarak AB'ye komşu olan ve aynı zamanda dünyanın istikrarsız bölgeleriyle sınırı bulunan Türkiye'nin, karşı karşıya olduğu artan yasa dışı göçmen akımıyla mücadelesinin gelişen imkanları ölçüsünde kararlı bir şekilde sürdürdüğü belirtildi.

Bakanlık açıklamasında ayrıca, AB ile katılım müzakereleri yürüten Türkiye'nin üzerindeki yasa dışı göçün sebep olduğu külfeti paylaşma bağlamında Avrupalı ortaklarından destek beklediğini ısrarla gündeme getirdiği anımsatıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ancak, 18-19 Haziran 2009'da yapılan AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesinin sonuç bildirisinin yasa dışı göçe ilişkin bölümünde Türkiye'ye yapılan atıf, beklediğimiz bu ortaklık yaklaşımını yansıtmaktan çok uzak kalmıştır.

Karmaşık veçheleri bulunan yasa dışı göç olgusunun ortak sorumluluk, uluslararası dayanışma ve külfet paylaşımı gerektirdiğini bir kez daha yineliyoruz."

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.