13 °C

DİSK'ten asgari ücret eylemi

DİSK Genel Başkanı Kani Beko önderliğindeki DİSK üyeleri, asgari ücretin net bin 800 liraya yükseltilmesi talebiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde eylem yaptı.

DİSK'ten asgari ücret eylemi

Asgari ücretin net bin 800 liraya yükseltilmesini isteyen DİSK üyeleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde eylem yaptı. 

Eskişehir yolundaki bakanlığın 17. Sokak'taki girişinde toplanan konfederasyon üyeleri, "Asgari ücret 1800 net" yazılı pankart açıp aynı içerikli dövizler taşıdı. 

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, slogan da atan grup adına yaptığı açıklamada, geçmişte olduğu gibi bugün de asgari ücretin insanların temel ihtiyaçlarını giderecek bir ücret olmadığını söylediklerini bildirdi. 

Beko, kişi başına düşen gelir bin 800 lira ise asgari ücretlilerin maaşının da bu seviyede olması gerektiğini söylediklerini belirterek, hesap yaparak bu rakama ulaştıklarını bildirdi. 

Ülkeyi yönetenlerin milli gelir artışıyla övündüklerini söyleyen Beko, kendilerinin de işçilerin milli gelirden pay alıp almadıklarını sorduklarını ifade etti. 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun günlük 1 lira artış öngördüğünü iddia eden Beko, bin 800 lira net maaş istediklerini vurguladı. 

Beko, komisyonda hükümetten 5, işverenden 5, Türk-İş'ten 5 kişi bulunduğunu ancak 7 milyon asgari ücretliden kimsenin bulunmadığını ifade ederek, asgari ücretlinin de burada temsil edilmesini istedi. 

Grup açıklamanın ardından dağıldı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.