26 °C

Diyarbakır'dan sınıra 'Kirpi' sevkiyatı

Diyarbakır'dan Irak ve Suriye sınırına 'Kirpi' ismi verilen mayına dayanıklı zırhlı personel taşıyıcı araç sevk edildi. Sınır kesimindeki birliklere gönderilen zırhlılar uzun konvoy oluşturdu.

Diyarbakır'dan sınıra 'Kirpi' sevkiyatı

Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte Irak ve Suriye sınırlarında zaman zaman askeri hareketlilik görüldü. Bölgede mayın ve uzaktan kumandalı patlayıcılara karşı dayanıklı olan ve her biri yaklaşık 15 personel taşıyabilen, 'Kirpi' ismi verilen zırhlı araçlardan oluşan konvoy Diyarbakır'dan geçerek Mardin yönüne gitti. Yaklaşık 30 Kirpi aracından oluşan konvoya Diyarbakır'dan geçişte bir polis aracı eskortluk yaparak Mardin sınırına kadar götürdü. Kirpi araçlarından oluşan konvoya olası saldırıya karşı ayrıca sinyal kesici Jammerlarda eşlik etti. Kirpi'lerin araçlarının Suriye ve Irak sınırındaki birliklerde konuşlandıralacakları belirtildi.

Silahlar Suriye'den getirilmiş

Viranşehir'de polis ve jandarmanın ortak düzenlediği ve 5 kişinin gözaltına alındığı operasyonda; 2 G-3 piyade tüfeği, 1 kalaşnikof tüfek, 2 av tüfeği, 1 tabanca, 9 şarjör, 396 mermi ile 50 gram barut ele geçirildiği bildirildi. Güvenlik güçlerinin ele geçirdiği silahların Suriye'den kaçak yollarla getirildiği belirlenirken, şüpheli M.E., T.E., K.E., S.E. ve F.E.'nin sorgulamasının ardından adliyeye sevk edileceği bildirildi.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap