8 °C

Doğalgaz zammı yargıya taşındı

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Sevigen, son yapılan zammı "doğal kazık" olarak nitelendirerek, doğalgazdan yararlanan bir vatandaş olarak dava açtığını kaydetti

Doğalgaz zammı yargıya taşındı

 

ANKARA - CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, doğalgaza yapılan son zammın yürürlüğünün durdurulması ve iptali için Ankara Bölge İdare Mahkemesinde dava açtı.

Sevigen, dava dilekçesini verdikten sonra, mahkeme önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, "doğal kazık" olarak nitelediği zammın "vatandaşı mağdur durumda bıraktığını" ve doğalgazdan yararlanan bir vatandaş olarak dava açtığını kaydetti.

Son zamla enerji maliyetlerinin, işçi maliyetlerinin üzerine çıkması nedeniyle sanayicilerin işçi çıkartabileceklerini dile getirdiklerini anlatan Sevigen, yüzlerce işçinin kaderinin, bu "acımasız" zamma bağlı olduğunu ifade etti.

Son zamla birlikte elektrik başta olmak üzere her şeye zam geleceğini savunan Sevigen, vatandaşın, zammın durdurulması için feryat ettiğini kaydetti. Sevigen, "Bilboardlarda, '4 yıldır zam yapmadık' diyen, babayiğit, ali kıran, baş kesen gibi Kasımpaşalı Tayyip Erdoğan, bu konularda ağzını açmıyor" ifadesini kullandı.

Zammın durdurulması için parlamentonun harekete geçerek, hükümete baskı yapması gerektiğini söyleyen Sevigen, "Bu zam acilen geri alınmalı" dedi. Daha önce Ankara Bölge İdare Mahkemesinde, köprü geçiş ücretlerine yapılan zammın iptali için açtığı davayı kazandığını hatırlatan Sevigen, "Bu mahkeme uğurludur. İnanıyorum ki çok sağduyulu bir hakim arkadaşımıza, bir kurula gelir, oradaki yargıçlar karar verir ve 70 milyon insanın sesini duyarlar" diye konuştu.

Sevigen, yetkililerin, zammın nedeni olarak dolardaki artışı gösterdiklerine dikkati çekerek, geçen dönemlerde dolarda düşüş olmasına karşın doğalgaz fiyatlarının düşürülmediğini ifade etti.

Dava dilekçesi

Sevigen'in, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile BOTAŞ Genel Müdürlüğü aleyhine açtığı davanın dilekçesinde, doğalgaza 1 Kasım 2008'den itibaren yapılan zammın, sosyal devlet ilkesine yer verilen Anayasanın 5. maddesine aykırı olduğu savunuldu.

Dövizin düştüğü dönemlerde doğalgazda indirim yapılmaması nedeniyle zammın dövizdeki yükselişe bağlanamayacağı öne sürülen dilekçede, Ankara Büyükşehir Belediyesi, EÜAŞ, HEAŞ, EGO, İGDAŞ, TÜGSAŞ gibi kamu kurumlarından alacağını tahsil edemeyen BOTAŞ'ın, bunun bedelini, peşin parayla doğalgaz alan vatandaşa ödettirmeye çalıştığı iddiasına yer verildi. Zammın amacının, "vatandaş üzerinden iç kaynak temini" olduğu savunulan dilekçede, bu nedenle zam işleminin, kamu yararına aykırı olduğu kaydedildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.