9 °C

Doğu Anadolu'da buzlanma bekleniyor

Sabah ve gece saatlerinde İç Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'da yer yer sis ve pus hadisesi ile birlikte Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda buzlanma ve don hadisesi bekleniyor.

Doğu Anadolu'da buzlanma bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce yapılan son değerlendirmelere göre; Türkiye’nin genelinin parçalı, batı kesimlerinin yer yer çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, Ege ve Batı Karadeniz ile Eskişehir çevreleri ile Ankara'nın kuzeybatı kesimlerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde İç Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'da yer yer sis ve pus hadisesi ile birlikte Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda buzlanma ve don hadisesi bekleniyor.

Hava sıcaklığının yurdun kuzeybatı kesimlerinde 3 ila 6 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın ise genellikle güney ve güneybatı, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatı yönlerden, Marmara, Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile Ankara çevrelerinde güneyli yönlerden, Batı Karadeniz ve Orta Karadeniz Bölgesinin batısının kıyı kesimlerinde ise kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak esmesi bekleniyor.

Bölgelerde hava durumu

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde doğusu ile Balıkesir çevrelerinin, öğle saatlerinde Sakarya ve Bilceik çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; güney yönlerden kuvvetli (30-60 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.

EGE: Parçalı yer yer çok bulutlu, sabah saatlerinde kıyı kesimleri ve Manisa, öğle saatlerinde Muğla, Denizli, Uşak ve Kütahya çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; güney yönlerden kuvvetli (30-60 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra Eskişehir çevreleri ile Ankara'nın kuzeybatı kesimlerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin doğusunda sabah ve gece saatlerinde sis ve yer yer pus hadisesi bekleniyor. Rüzgarın; bölgenin kuzeybatısında güney ve güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli (30-60 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde kıyı kesimlerinin, zamanla bölge genelinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin batısının iç kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa), öğle saatlerinden itibaren kıyı kesimlerde kuzeybatıdan kuvvetli, zaman zaman kısa süreli fırtına (50-70 Km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin batısının iç kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 Km/sa), Orta Karadeniz kıyıları ile Doğu Karadeniz'in batı kıyı kesiminde kuzeybatıdan yarın (Pazar) öğle saatlerinden itibaren kıyı kesimlerde kuzeybatıdan kuvvetli (40-60 Km/sa), zaman zaman kısa süreli fırtına (50-70 Km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde yer yer sis ve pus hadisesi ile birlikte kuzeydoğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde bölgenin doğusunda yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

Bazı illerde hava durumu

İSTANBUL: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde sağanak yağışlı. (19)

İZMİR: Parçalı yer yer çok bulutlu, sabah saatlerinden sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. (22)

ANKARA: Parçalı ve az bulutlu, öğle saatlerinden sonra kuzeybatı kesimleri sağanak yağışlı. (17)

ADANA: Parçalı bulutlu. (26)

ANTALYA: Parçalı bulutlu. (22)

SAMSUN: Parçalı bulutlu. (24)

ERZURUM: Parçalı ve az bulutlu. (13)

DİYARBAKIR: Parçalı ve az bulutlu. (21)

Kaynak: ANKA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.