7 °C

Dünya çocukları uzayı İzmir'de tanıyor

İzmir'de bulunan Uzay Kampı Türkiye, 12 yılda 45 ülkeden 125 bin çocuğa uzay merakını giderme imkanı sundu.

Dünya çocukları uzayı İzmir'de tanıyor

 

İZMİR  - Kurulduğu 2000 yılından bu yana 45 ülkeden 125 bin çocuğa uzay merakını giderme imkanı sunan İzmir'de yerleşik Uzay Kampı Türkiye'de çocuklara NASA dizaynlı simülatörler yardımıyla uzay bilim ve teknolojileri konusunda eğitim veriliyor.
 
Uzay Kampı Türkiye Halkla İlişkiler Müdürü Emre Aday, ABD ve Kanada'nın ardından 2000 yılında İzmir'de kurulan Uzay Kampı Türkiye'nin, 7-15 yaş grubu arasındaki öğrencilere, uzay bilim ve teknolojileri alanında eğitim verdiğini anlattı.
 
Uzay Kampı programlarına katılan çocukların, takım çalışması, zaman yönetimi, kendi başına iş yapabilme konularında uygulamalı eğitim aldığını ifade eden Aday, "Tüm eğitimlerimiz uygulamalı gerçekleşiyor. Dünyada sadece 3 ülkede olan Uzay Kampı'nda çocuklara benzersiz bir deneyim sunuluyor. Çocuklar, derslerinde gördükleri konuları pekiştirme şansına sahip oluyorlar" dedi.
 
2, 5 ve 6'şar günlük dönemlerde gerçekleşen kamplarda öğrencilere eğlenceli aktiviteler sunduklarını vurgulayan Aday, şöyle konuştu:
"Birebir ölçülerde bir uzay mekiği modelimiz, astronotların uzaya gitmeden önce eğitim aldıkları araçlara benzeyen NASA dizaynlı eğitim simülatörlerimiz var. Çocuklar, okulda öğrendikleri konuları, simülatörler aracılığıyla yaşayarak görüyorlar ki bu öğrenmenin en keyifli hali. 'Astronotlar ayda nasıl yürür?', 'Uzaya çıkan bir mekik hangi aşamalardan geçer?','Yer çekimsiz ortamda hareket etmenin zorlukları nelerdir?' gibi konuların, çocuklara simülatörlerle gösterildiği, uzayla ilgili uygulamaların birebir paylaşıldığı programlarımız var. Çocuklar, robot ve model roket yaparak, robot teknolojilerinin uzay bilimlerindeki yerini öğreniyor. Bugüne kadar uzayda bulunmuş 19 astronot ve kozmonot da Uzay Kampı Türkiye programlarına katılarak çocuklara deneyimlerini anlattı. Çocuklara en güzel uzay deneyimini yaşatmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz."
 
"Uzay merakı çocukları İzmir'de buluşturuyor"
 
Aday, Uzay Kampı Türkiye'nin programları kapsamında Türkiye'den çocukların, Kardeş Okullarla Bilim Programı kapsamında videokonferans yardımıyla dünyanın çeşitli yerlerindeki çocuklarla ortak projeler yürütme imkanı bulduğunu bildirdi.
Uzay Kampı Türkiye'nin, dünyanın dört bir yanından çocukları bir araya getirdiğine dikkati çeken Aday, şunları kaydetti:
"Kurulduğu 12 Haziran 2000'den bu yana 125 bin ziyaretçi uzay programlarına katıldı. 45 farklı ülkeden öğrenci geldi uzay kampına. Bulunduğumuz konum itibarıyla uzayla ilgili konularda eğitim almak isteyen öğrenciler, sadece Türkiye'den değil, yurt dışından da katılımcılar oluyor. Yakınımızdaki Yunanistan, Bulgaristan, Kazakistan, Rusya'nın yanı sıra Çin, Almanya, İtalya, Portekiz hatta orada da Uzay Kampı olmasına rağmen ABD'den öğrenciler farklı programlarla Uzay Kampı Türkiye'ye katılıp, hem uluslararası arkadaşlıklar kurup, hem de bireysel yeteneklerini geliştirebilecekleri farklı etkinliklere katılmış oluyorlar. Ayrıca 2002'den bu yana da 5 bin 687 öğrenci, Uzay Kampı'ndan burslu olarak yararlandı. Şirketler, maddi imkanı kamp programlarına katılmaya elverişli olmayan başarılı öğrencileri destekleyebiliyor. Boeing firması, Uzay Kampı'nın en büyük destekçilerinden ve bugüne kadar uzay kampına 392 öğrenci gönderdi."
 
Aday, 7-11 yaş grubundaki çocukların, aileleri ile aile programına katılabildiğini, ayrıca Uzay Kampı bünyesinde şirketlere yönelik motivasyon ve şirket gelişim programlarının sunulduğunu sözlerine ekledi.
 
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.