13 °C

Ege Üniversitesi'nde turnikeli dönem

Üniversitede geçen sene çıkan olaylar nedeniyle bu sene yeni güvenlik önlemleri alındı. Üniversite yönetimi tarafından alınan kararla kampüs girişlerine kartlı geçiş sağlayan turnike konuldu

Ege Üniversitesi'nde turnikeli dönem

İzmir'de Ege Üniversitesi kampüsünde geçen şubat ayında Fırat Çakıroğlu'nun çıkan kavgada bıçaklanarak öldürülmesinin ardından, yeni eğitim öğretim yılında güvenlik açısından yeni bir döneme girildi. Kampüs girişlerine öğrenci, öğretim üyesi ve personel dışındakilerin girmesinin önlenmesi için turnike konuldu. 

Türkiye'nin en büyük üniversitelerinden birisi olan Ege Üniversitesi'nde geçen şubat ayında karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan kavgada Ülkü Ocakları okul temsilcisi, Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi Fırat Çakıroğlu bıçaklanarak yaşamını yitirdi. Cinayetin ardından kampüs içerisindeki güvenlik zaafiyeti sık sık tartışılan konulardan oldu. Üniversite yönetimi bu eğitim öğretim yılı öncesinde kampüsteki güvenlik önlemleri için önemli bir adım attı. Kampüs girişlerine turnike konuldu. Kartlarını özel bölümlerde okutamayan öğrenci ve öğretim elemanlarıyla personelin girişine izin verilmedi. Ancak yeni kayıt yaptıranlar ya da henüz kartlarını almayanlar için bir süre daha geçişlerde kolaylık sağlanacağı açıklandı. Bu arada kampüs alanına araç girişleri için de kartlı sistem devreye sokuldu. 

654645645-orta-002.jpg

Öğrencilerin önemli bir bölümü, geçen yıllarda yaşanan olumsuz olayların biri daha tekrar etmemesi için uygulamayı beğendiklerini ifade etti. Ancak bazı öğrenciler, turnikelerin görüntüsünü beğenmediklerini, metro istasyonlarındaki gibi turnikelerin daha iyi olacağını söyledi.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap