10 °C

Ekonomi yönetimi aynen devam

Yeni kabine belli oldu. Merakla beklenen ekonomi yönetiminde herhangi bir değişiklik yapılmadı

Ekonomi yönetimi aynen devam

İSTANBUL - Başbakan Ahmet Davutoğlu, 62. hükümetin listesini Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a sunduktan ve Erdoğan tarafından onaylandıktan sonra yeni kabineyi açıkladı.  

Merakla beklenen ekonomi yönetiminde herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Ali Babacan, "Başbakan Yardımcısı" sıfatını koruyarak, yine ekonomi yönetiminin başında yer alan isim oldu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de kabinedeki yerini korudu.

2002'den beri kabinede değişmeyen tek Bakan!

Babacan, 62. Hükümet'te de Başbakan Yardımcılığını sürdürerek, Ak Parti'nin iktidarda olduğu 2002'den bugüne bütün hükümetlerde görev alan tek bakan oldu.

Babacan, böylece AK Parti'nin iktidarda olduğu 2002'den bugüne bütün hükümetlerde görev alan tek bakan oldu. Ekonomide elde edilen başarıda büyük katkısı olan Babacan, Türkiye'nin IMF'ye kredi borcunun sıfırlanması ve liradan 6 sıfır atılmasında önemli rol oynadı.

Ali Babacan, 4 Nisan 1967'de Ankara'da doğdu.

Türk Eğitim Derneği Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi'ni ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü birincilikle bitiren Babacan, yüksek lisansını ABD'de Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management'da işletme dalında tamamladı. ABD'de finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette de bir dönem çalışan Babacan, Ankara'da ticaretle uğraştı.

2001'de AK Parti'nin kurucu üyesi olarak siyasete adım atan Babacan, 22, 23 ve 24. Dönem'de AK Parti'den Ankara Milletvekili seçildi. Babacan, 58 ve 59. hükümetlerde "ekonomiden sorumlu" Devlet Bakanı görevini yürüttü. Daha sonra Devlet Bakanlığının yanı sıra Avrupa Birliği ile müzakereleri yürütmek üzere 3 Haziran 2005'te Başmüzakereci olarak atanan Babacan, 60. Hükümet'te önce Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. Ali Babacan, Bakanlar Kurulu'nda yapılan değişiklik sonrasında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı görevine getirildi. 61. Hükümet'te "ekonomik konularda genel koordinasyondan sorumlu" Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirilen Babacan, 62. Hükümet'te de aynı görevine devam edecek.

Çok iyi derecede İngilizce bilen Babacan, evli ve 3 çocuk babası.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.