29 °C

Erdoğan: Merkez'in rezervi daha da artacak

Türkiye'nin yeniden toparlanmayla ihracatını artırdığını, büyümeyi yüzde 5'e çıkardığını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası rezervlerinin de yeniden yüzde 7'yi bulduğunu, daha da artacağını söyledi.

Erdoğan: Merkez'in rezervi daha da artacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ekonomisinin yeniden toparlandığını belirterek, "Merkez Bankamızdaki rezerv yeniden yüzde 7'yi buldu. Daha fazla olacak. Biz kendimize inanıyoruz, güveniyoruz" diye konuştu 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon'un Beşikdüzü ilçesindeki halka hitabında, sağlıkta gerçekleşen yatırımlara da değinerek, şu anda ülkenin dört bir yanında hastanelerin bulunduğunu, bir taraftan da şehir hastanelerine başlanacağını bildirdi.

Erdoğan, ekonomide tırmanışın başladığına da işaret ederek, şöyle devam etti:

"Geçenlerde güneş enerjisiyle ilgili bir ihale yapıldı, pik yaptı. Arkasından rüzgar enerjisiyle ilgili yine bir ihale yapıldı, bin megavatlık bir ihaleydi, herkes 'bundan bir şey çıkmaz' derlerken, 8 uluslararası şirket, 4 tanesi Alman'dı. İhale hakikaten dünyada bir rekor oldu, rekor seviyede bu ihaleyle inşallah bittiğinde elektrik ücretleri de aşağı doğru inecek.

'Almanlar son dönemde istikameti kaybetti'

İstanbul'da, Japonlarla Türk firması arasında şehir hastanelerinde bir ihale yaptık. Çok enteresandır, Japonlar bu ihaleye geldiler, katıldılar ve çok ilginçtir 1,5 milyar dolar buraya kredi temini oldu. 2 bin 500 yataklı bir dev hastane İstanbul'da yapılacak. Hani gelmiyorlardı? Bak, nasıl geldi. Türkiye'nin yurt dışındaki kredisi gayet iyi. Bakmayın, Almanlar böyle sallayıp duruyor. Varsın sallasınlar. Onlar da yanlışlarını anlayacaklar ama iş işten geçmiş olacak. Çünkü biz, Almanlara bir şey yapmadık ama ne yazık ki Almanlar son dönemde istikameti kaybettiler. Niye? Ekim ayında seçim var, o seçimlerden dolayı birisi bir tarafa vuruyor, birisi bir tarafa. Nereye vurursanız vurun biz, dümdüz gidiyoruz."

'Merkez Bankası rezervi daha da artacak'

Türkiye'nin yeniden toparlanmayla ihracatını, 150 milyar dolara çıkardığını bildiren Erdoğan, "Büyümeyi ilk çeyrekte yüzde 5'e çıkardı, daha fazla olacak. Merkez Bankamızdaki rezerv yeniden yüzde 7'yi buldu. Daha fazla olacak. Biz kendimize inanıyoruz, güveniyoruz." diye konuştu.

Borsa İstanbul'un rekor üstüne rekor kırdığını belirten Erdoğan, "Kredi derecelendirme kuruluşları ne numaralar çektiler bize. Ne demiştim onlara 'siyaset yapmayın, dürüst olun.' En sonunda onların dedikleri tutmadı, bizim dediğimiz oldu. Niye? Bu milletle bunlar olur, ben milletime inanıyorum, güveniyorum, milletimi Allah için seviyorum. Bu işi de başaracağız diyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu'na eleştiri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal adaletin gereğini yaptıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Şimdi sözde adalet yürüyüşü yapıyor. Çıkmış bir Alman dergisine beyanatta bulunuyor. Yazıklar olsun. 'Türkiye'de adalet yokmuş, özgürlük yokmuş.' Ankara'dan çıktın, İstanbul'a kadar yürüdün, senin güvenliğini kim aldı? Sen o yolda yürürken, o kadar vatandaşa zulmettin, senin güvenliğini kim aldı? Bu hükümet aldı. Bu hükümet sana o imkanları verdi. Hala 'sözde adalet' derken senin İzmir Büyükşehir Belediye'nde grevler var, orada işçiler adalet arıyor. Sen git orayı hallet, sen orayı hallet de ondan sonra 'adaleti' konuşalım."

Adaletin duygusal ve hissi olmadığını, yürek ve sorumluluk istediğini belirten Erdoğan, "İşte biz bununla bu yoldayız. Öyle kalkıp FETÖ'cüyü korumak için, PKK'yı korumak için, DEAŞ'ı korumak için eğer sözde adalet yürüyüşü yapıyorsan, yazıklar olsun sana. Zaten yanında gezenler de belliydi. Biliyorsunuz 'hastayım' diye yargı onları bıraktı. Hasta olan yürüyor. Nasıl oluyor bu iş? Bunları iyi tanıyalım." dedi.

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.