17 °C

EVTEKS 2011 kapılarını araladı

TİM Başkanı Büyükekşi,"Tekstil sektörünün 2023 yılı ihracat hedefi 20 milyar dolar. İnşallah bu hedefe fuarlar vesilesiyle ulaşacağız" dedi.

EVTEKS 2011 kapılarını araladı

İSTANBUL  - Dış Ticaret Müsteşarlığı, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD), Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve KOSGEB desteğiyle İstanbul Fuarcılık tarafından düzenlenen 17. İstanbul Ev Tekstili Fuarı (EVTEKS 2011) açıldı.

CNR Expo'da düzenlenen fuarın açılışında konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ev tekstili sanayinde dünyada ikinci olan fuarın sektöre değer katan çok önemli bir organizasyon olduğunu ve bu yıl 17.'ncisi düzenlenen fuarın bundan sonra da geleneksel olarak yıllarca devam etmesinin en büyük dilekleri olduğunu söyledi.

Büyükekşi, fuara geçen yıl 160'ı yabancı bin firmanın katıldığını ve 60 ülkeden alıcıların geldiğini, bu yıl da dünyanın farklı coğrafyalarından fuar için gelenler olduğunu söyledi. Fuara geçen yıl 18 bin 300 yabancı ziyaretçinin geldiğini de hatırlatan Büyükekşi, şöyle konuştu:

''Demek ki dünya çapında bir fuara biz Türkler imza atıyoruz. Dünya çapında büyük işlere imza atmaya alıştık. İhracatımız, üreticimiz için dış dünya için artık ihracat son derece önemli rol oynamaya başladı. Gaziantep'te mal satar gibi Suudi Arabistan'a mal satıyoruz. Denizli'ye mal gönderir gibi Almanya'ya ihracat yapıyoruz. Dünya çapında üretiyoruz, dünya çapında satıyoruz. Sektör kendisi için yeni trendler çerçevesinde yeni oluşumlar ve dönüşümler yapıyor. Dönüşüm hız kazandıkça ihracat artıyor. Böylelikle üretim gelişiyor. Tekstil sektörü de artık dünya trendlerini belirlemeye ve yön vermeye başladı. 2012 yılının dünya ev tekstili trendi bu fuarda belirlenecek'' dedi.

Büyükekşi, ev tekstili sektörünün sahip olduğu potansiyelle ihracatta büyümeye devam edeceğini ve dünya ev tekstili içinde Türkiye ev tekstili sektörünün yaklaşık yüzde 5 pay aldığını belirterek, bu payı artırmak için bundan sonra da büyük bir mücadelenin içinde olacaklarını söyledi.

Konuşmasında Türkiye'nin 2023 hedeflerine de işaret eden Büyükekşi, şu anda 2023 yılı 500 milyar dolar ihracat hedefine yönelik eylem planları hazırladıklarını belirterek, ''Tekstil sektörünün 2023 yılı ihracat hedefi 20 milyar dolar. İnşallah bu hedefe fuarlar vesilesiyle ulaşacağız. Hedefimiz dünya ticaretinden 2023'de yüzde 1,5'luk pay almak'' dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap