7 °C

Eximbank faizi indirdi

Kısa vadeli döviz kredilerinin faiz oranlarında 0,50 puanlık indirim yapıldı.

Eximbank faizi indirdi

ANKARA - Türk Eximbank Genel Müdür Vekili Necati Yeniaras, kısa vadeli döviz kredilerinin faiz oranlarında 0,50 puanlık bir indirim yapıldığını bildirdi.

Yeniaras, yaptığı yazılı açıklamada, bunun sonucunda Eximbank'ın kullandırdığı döviz kredilerinin faiz oranları vade, sigortalılık durumu ve risk büyüklüğüne bağlı olarak libor 0,50 ile libor 2,75 aralığında yeniden belirlendiğini kaydetti.

Yeniaras, bu faiz indirimi ile eylül ayı itibariyle bankanın yurtiçi ve yurt dışı mali piyasalardan borçlanarak temin ettiği döviz kaynaklarının maliyetinde yaşanan düşüşün hemen ihracatçılara yansıtıldığını ifade etti.

İhracatçıların döviz kredilerini daha uygun koşullarda ve daha yaygın bir biçimde kullanabilmesine imkan tanıyacak bu yeni düzenlemenin bugün yürürlüğe gireceğini belirten Yeniaras, Türk Eximbank'ın 2010 yılı başından bugüne kadar ihracat sektörüne toplam 6 milyar dolarlık nakdi kredi ve sigorta - garanti desteği verdiği, 2010 yılı sonu itibariyle de sağlanan toplam finansal desteğin 9,1 milyar dolara yükseleceğini kaydetti.

Yeniaras, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan başkanlığında 20 Eylül tarihinde Türkiye İhracatçılar Meclisi Mehmet Büyükekşi, meclis üyeleri ve Türkiye Müteahhitler Birliği ve İNTES başkanları ile biraraya geldiklerini ve kendilerine Türk Eximbank'ın yeni vizyonunu ile 2010 yılı içerisinde gerçekleştirdiği yeni uygulamaların anlatıldığını belirtti. Yeniaras, toplantıda ihracatçıların da talep ve önerilerinin dinlendiğini söyledi.

Talep ve önerilerin bir bölümü üzerinde çalışıldığını ifade eden Yeniaras, bu çerçevede dünyadaki Eximbank örneklerinin incelendiğini bildirdi. Yeniaras, not alınan talep ve önerilerin gerek banka programlarının revize edilmesi, gerekse yeni programlar uygulamaya konulması yoluyla karşılanmasına çalışılacağını da kaydetti.

Önümüzdeki dönemde ihracatçılar ve yurt dışında faaliyet gösteren yatırımcı ve müteahhitlerle daha aktif bir ilişki içerisinde olunacağını belirten Yeniaras, bu kapsamda Ekim ayından itibaren ilk olarak Gaziantep, Kahramanmaraş, Mersin, Adana, Kayseri, Konya gibi ihracat potansiyeli yüksek olan illerde ihracatçılar ile bir araya gelineceğini de kaydetti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.