21 °C

FAO gıda fiyat endeksi yüzde 36 arttı

FAO Gıda Fiyatları Endeksi nisan ayında 232 puan oldu.

FAO gıda fiyat endeksi yüzde 36 arttı

ROMA - Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) Gıda Fiyatları Endeksi nisan ayında, bir önceki aya göre küçük bir artışla 232 puan oldu. Gıda Fiyatları Endeksi, mart ayında 230 puan düzeyindeydi.

FAO'nun gıda fiyatları endeksi geçen ay, 2010 yılı Nisan ayındaki endeksin yüzde 36 üzerinde gerçekleşti.  Ancak Endeks, nisan ayında 2011 yılı şubat ayındaki tepe noktasının 2 puan altında kaldı.

FAO'dan yapılan açıklamada, uluslararası tahıl fiyatlarında nisan ayında yaşanan artışların, süt ürünleri, şeker ve pirinç fiyatlarında yaşanan düşüşlerle dengelendiği vurgulanarak, yağ ve et fiyatlarında ise genel olarak değişiklik yaşanmadığı belirtildi.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi, nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 5,5 artışla 265 puan olurken, Nisan 2010'a göre yüzde 71 yükseldi. Mısır fiyatları, nisan ayında yüzde 11, buğday fiyatları ise yüzde 4 artış gösterdi.

Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 7 azalarak 260 puana gerileyen Yağ Fiyatları Endeksi, geçen ay büyük bir değişiklik göstermedi.

Şeker Fiyatları Endeksi, nisanda mart ayına göre 7 düşüşle 348 puan oldu. Endeks, nisanda, rekor düzeye ulaştığı ocak ayının yüzde 17 altında kaldı. Süt Ürünleri Endeksi, geçen ay yüzde 2,4 düşüşle 229 puana geriledi.

Daha önce 169 olarak açıklanan mart ayı Et Fiyatları Endeksi verisi 172 olarak revize edildi. Endeks, nisan ayında değişim göstermedi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap