15 °C

Fikri Işık'tan Süleyman Şah Türbesi açıklaması

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık Süleyman Şah Türbesi'nin tekrar eski yerine getirileceği iddialarına ilişkin, "Biliyorsunuz orası Türk toprağı. Şartlar oluştuğunda Süleyman Şah Türbesi taşınacaktır" dedi.

Fikri Işık'tan Süleyman Şah Türbesi açıklaması

AK Parti Milletvekili ve Başbakan Yardımcısı Fikri Işık gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Habertürk TV'de konuşan Işık Münbiç'te yaşanan gelişmelere ilişkin, "ABD gibi bir küresel gücün, terör örgütünü kendisine partner seçmesi yanlıştı. ABD bunu fark etti aslında. Bu son Dışişleri Bakanları'nın görüşmesinde olumlu adımın atılacak olması hem ABD hem Türkiye adına önemli. ABD'nin DEAŞ'la mücadele ediyorum bahanesiyle YPG'yi silahlandırması kabul edilemezdi. Bu hep ifade edildi. Münbiç konusu özel bir konu. DEAŞ'ın oraya girdikten sonra başlayan süreç ve ABD'nin defalarca YPG'yi çıkaracağız diye söz verdiği konu. Yaptığım her görüşmede bizzat YPG'yi çıkaracağız dediler. Bu konuda söz verildi. Bu sözlerin tutulacağı olması iyi bir gelişme. Ümit ediyorum, ABD ve Türkiye'nin birlikte çalışması ve bölgenin istikrara kavuşması noktasında başlangıç olacak." dedi.

"Kandil, terör örgütünün hareket ettiği nokta olmaktan çıkacaktır"

"ABD'nin stratejik kararı vermesi lazım. Bir terör örgütü bizim partnerimiz olamaz. Türkiye ve ABD, koalisyon güçleri, Rusya, İran... Bunlar birlikte çalışabilir. Bizim problemimiz, mücadele ettiğimiz terör örgütünü müttefiklerimiz terör örgütü olarak görmüyor. ABD bu stratejik kararı verir. Bu silahlar onlara verilirken bize de taahhüt verildi" diyerek sözlerine devam eden Işık şunları söyledi:

"Türkiye terörle mücadelede taarruz pozisyonuna geçti. Terörü kaynağında imha etme ve ortadan kaldırma stratejisi temel bir strateji oldu. Türkiye'nin 40 yıla kadar mücadele ettiği bu terör örgütüne operasyon yapma hakkı var. PKK hiçbir yeri kendisi için güvenli bölge göremeyecek. Operasyonun detaylarını arkadaşlar biliyor, bir şey söylememiz doğru değil. Türkiye terörü kaynağında imha etmekte kararlıdır. Kandil, terör örgütünün hareket ettiği nokta olmaktan çıkacaktır."

"Şartlar oluştuğunda Süleyman Şah Türbesi taşınacaktır"

TSK'nın ÖSO militanlarıyla birlikte gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı Harekatı'nda önemli eşiklerden birinin güvenlik nedeniyle Münbiç'in Karakozak köyünden taşınmak zorunda kalınan Süleyman Şah Türbesi'nin tekrar eski yerine getirileceği iddia edilmişti.

Bu konuya da açıklık getiren Işık, "Biliyorsunuz orası Türk toprağı. Şartlar oluştuğunda Süleyman Şah Türbesi taşınacaktır" dedi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap