13 °C

'Gazetecileri tutuklamak abesle iştigal'

Cumhuriyet'in Ankara bürosunu ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "FETÖ'yü ülkeye musallat edenler hala ülkenin başında dururken, işini yapan gazetecileri FETÖ gerekçesiyle tutuklamak abesle iştigaldir" dedi.

Cumhuriyet gazetesinin yöneticileri ve yazarlarına yönelik sabah saatlerinde başlatılan operasyonun ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetenin Ankara bürosunu ziyaret etti. Haber toplantısına katılan Kılıçdaroğlu, "Demokrasi ve özgürlüğü savunanlar bedel öder" dedi.

Cumhuriyet'in yazar ve yöneticilerine gözaltıYazar ve yöneticilere gözaltı

Toplantı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP lideri, "Bir karşı darbe ile karşı karşıyayız" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun ziyaretinde, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Selin Sayek Böke ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül hazır bulundu.

Gazetenin Ankara bürosunu ziyaretinin ardından açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, anayasal düzenin değiştirilmek istendiğini savunarak, "15 Temmuz akşamı bir darbe girişimidir. Türkiye'deki bütün siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, meslek kuruluşları, hepimiz darbeye karşı ortak tavır sergiledik. Bu bizim tarihimizde bir ilkti. Bu algıyı güçlendirmemiz gerekirken, bir karşı darbe olayıyla karşı karşıya kaldık. Darbe fırsatçılığı yapıp, toplumun aydın kesimlerini, düşünenleri susturmak; medya, sivil toplum üzerine baskı kurmak gibi bir olayla karşı karşıya kaldık. Parlamentodan alınan yetkilerle KHK çıkararak, bir anlamda anayasal düzen değiştirilmek isteniyor. Anayasa hükmünde kararname çıkarıyorlar artık. Eğer bugün Türkiye, bu koşullarla karşı karşıyaysa bunun sorumluluklarından birisi de Anayasa Mahkemesi'ne aittir. Anayasa Mahkemesi, eski içtihatında direnebilseydi, bu tablo bugün gerçekleşmeyecekti" diye konuştu.

"Her darbe sonrası en ağır darbeleri ödeyen gazetedir"

Cumhuriyet Gazetesi yöneticilerine yönelik operasyona tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Cumhuriyet Gazetesi, bizim basın tarihimizin de Türkiye'nin de çok önemli gazetelerinden birisidir. Gazetenin tarihine baktığınız zaman her darbe sonrası en ağır bedeli ödeyen gazetedir. Sadece gazete kendisi ödememiştir. Yazarları da bedel ödemiştir. Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı gibi hayatını feda ederek, yani katledilerek, bir bedelle karşı karşıya kalmıştır Cumhuriyet Gazetesi. Demokrasiye ve özgürlüklere hep birlikte sahip çıkmak zorundayız. Bunun ön koşulu da cumhuriyete sahip çıkmaktan geçiyor. Hep beraber cumhuriyete ve Cumhuriyet Gazetesi'ne sahip çıkmak zorundayız. Cumhuriyet Gazetesi, cumhuriyetle yaşıt olan bir gazetedir" ifadelerini kullandı.

"Bir gün sıra onlara da gelir"

Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyon üzerinden gazetecilere seslenen CHP lideri Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Eğer medya üzerindeki baskılara ortak direnç gösterebilirsek o zaman Türkiye'de demokrasiyi de ortak savunmuş konuma gelmiş oluruz. 'Cumhuriyet Gazetesi'ne baskı yapıldı, ses çıkarmayalım'. Bir gün sıra onlara da gelir. Bu tehlikeye de onların dikkatini çekmek istiyorum. Ben CHP'nin genel başkanı olarak demokrasiyi, özgürlükleri, medya özürlülüğünü savundum. Bizimle beraber aynı düşünceleri paylaşmasalar bile bütün aydınları savundum.

Hapishanedeki gazetecilerin hapishanede olmamaları gerektiğini söyledim. Onları savundum ve savunmaya da devam edeceğim. Hep birlikte demokrasiyi savunmak, hepimizin ortak görevidir"

"FETÖ'yü ülkeye musallat edenler hala ülkenin başında dururken..."

CHP lideri Kılıçdaroğlu, ayrıca sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından paylaştığı mesajlarla da gazetecilere yönelik operasyonlara tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, "FETÖ'yü ülkeye musallat edenler hala ülkenin başında dururken, işini yapan gazetecileri FETÖ gerekçesiyle tutuklamak abesle iştigaldir. Asıl derdi 'Cumhuriyet' olan hükümet, kendine muhalif olan her oluşumu bitirmenin ve rahatça kendi krallığını ilan etmenin peşindedir. Halkı bilgilendirebilmek için korkusuzca işini icra eden gazetecileri tutuklamalarına, özgür basını susturmalarına izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet'e operasyon, dış basındaCumhuriyet'e operasyon, dış basında

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.