10 °C

Gönül'den 'bedelli'ye yeşil ışık

Bakan Gönül, sözleşmeli er uygulamasının ardından bedelli askerliğe geçmenin kolay olacağını belirtti.

Gönül'den 'bedelli'ye yeşil ışık

ANTALYA - Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, sözleşmeli er uygulamasıyla daha fazla profesyonel askerin hizmet vereceğini, ardından bedelli askerliği düşünmenin daha kolay olacağını söyledi.

Seçim bölgesi Antalya'da çalışmalarını sürdüren Bakan Gönül, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği üyeleriyle kahvaltıda bir araya geldi. AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse ile görüşen Gönül, Antalya Gazeteciler Cemiyetini (AGC) ziyaret etti.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Gönül, demokrasinin olmazsa olmazlarından birinin de basın özgürlüğü olduğunu aktardı. Gönül, basının yasama, yürütme ve yargının ardından dördüncü kuvvet olarak anıldığını ifade ederek, denetlemede de basının önemli rol oynadığını kaydetti. Basının hayatın bir parçası haline geldiğini bildiren Gönül, "Bundan da basın çok iyidir filan dediğimi zannetmeyin. Bazen şikayetçi olduğumuz da oluyor. Özellikle icraatınızın yanlış yansıtılması, laflarınızın tam olarak intikal ettirilmemesi gibi. Şikayetçi olduğum oluyor ama bugüne kadar herhangi bir haberden dolayı şahsımla ilgili, icraatımla ilgili herhangi bir tenkitten dolayı dava açtığımı hatırlamıyorum" dedi

Bedelliyi düşünmek daha kolay olacak

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, bedelli askerlikle ilgili bir gelişme olup olmadığı yönündeki soru üzerine de bedelli askerliğin kanunda yer alan bir uygulama olduğunu; ancak kanunda askerlik çağına gelmiş kişilerden yeterli başvuru olması halinde bedelli askerliğin devreye gireceği yönünde hüküm bulunduğunu aktardı.

Bugüne kadar yeterli müracaat olmadığı için bedelli askerliğin yürürlüğe koyulmadığını belirten Gönül, "Yeni bir kanun çıkabilir mi? Olabilir. Çünkü TBMM'nin, hükümetin tasarrufuyla olabilir. Yeni bir kanun çıkarttık. Sözleşmeli er diye. Kanunun yönetmeliğini hazırladık. Bakanlıkların görüşlerine sunduk. En kısa zamanda yönetmeliği yürürlüğe koyup sözleşmeli erleri almaya başlayacağız. Zaten uzman erbaş kanunu yürürlükte.

 6 tugay şu anda terör bölgesinde profesyonel asker olarak hizmet veriyor. Sözleşmeli er uygulamasıyla daha fazla profesyonel askerimiz hizmet verecek. Ondan sonra bedelliyi düşünmek daha kolay olacak. Bunu bir seçim malzemesi yapmaksızın Türkiye'nin ihtiyaçlarına göre değerlendireceğiz" diye konuştu.

Kanal İstanbul Montrö'yü nasıl etkileyecek?

Vecdi Gönül, Kanal İstanbul projesinin Montrö Antlaşması'nı etkileyip etkilemeyeceği yönündeki bir soruya da şöyle cevap verdi:

"Boğazlar statüsü önce Mudanya mütarekesiyle belli bir karara bağlanmıştı. Boğazlar Türkiye hakimiyetine veriliyor ama Karadeniz'e kıyıdaş olan ülkelerin de Türkiye'nin keyfine bırakılmaması bir düzene bağlanıyor. Yeni açılacak kanalla tamamen düzenleme ülkemizin getireceği kurallara bağlı olacak. Tamamen milli bir proje. Biz öyle düşünüyoruz. Başka türlü düşünenler varsa onlarla da mücadele edeceğiz."

Konuşmasının ardından AGC Başkanı Mevlüt Yeni ile basın müzesini gezen Bakan Gönül, müzede yer alan ve matbuatta kullanılan cihazlar hakkında bilgi aldı.

Emekli askerden tepki

Bakan Gönül, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Antalya Şubesini de ziyaret etti. Bakan Gönül'ün derneğe girdiği sırada emekli astsubay olduğu öğrenilen Ahmet Öztaş, hazırladığı "AKP milletvekili ve Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül'ün en son oy isteyeceği toplum astsubaylardır" başlıklı bildiriyi Bakan Gönül'e uzatarak, astsubayların emeklilik haklarıyla ilgili tepki gösterdi. Bakan derneğe girerken Öztaş, polislerce uzaklaştırıldı.

Gönül, ziyarette, gazilerin ülke için fedakarlıklar yaptığına dikkati çekerek, "Fedakarlığın muhatabı olan insanların, bu fedakarlığı yapanlara borçları, vazifeleri ve mükellefiyetleri var. Türk halkı bunun idraki içerisindedir" dedi.

Ziyaret sonunda Bakan Gönül'e kalpak hediye edildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap