Gül ve Davutoğlu arasında taziye tartışması

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül arasında Ankara'daki katliama ilişkin 'taziye' tartışması yaşanıyor. Son açıklama Abdullah Gül'den geldi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Başbakan Davutoğlu, Ankara’da yaşanan terör saldırısı sonrası HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ı arayan Abdullah Gül’ü eleştirmişti. Abdullah Gül’ün 11. Cumhurbaşkanlığı Ofisi Resmi Twitter Hesabı’ndan yapılan açıklamada Davutoğlu’nun bu eleştirilerine yanıt verildi.

Yapılan açıklamada;

"Abdullah Gül, olay sonrası yaptığı ilk açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı olarak tüm milletimize başsağlığı dilemiştir. "

"11. CB Gül, Ankara'daki terör saldırısında mensuplarını yitiren CHP ve HDP ile DİSK ve KESK genel başkanlarına da başsağlığı dilemiştir" ifadeleri yer aldı.

Gerilim nasıl başladı?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Demirtaş’ı arayan Abdullah Gül’ü kastederek şu açıklamaları yapmıştı;

"Sayın cumhurbaşkanımızın kendi takdirleri ama şunu ifade etmek isterim... Burada taziye evi kim? Taziye kime verilir taziye evi kim. İlk günden itibaren şunu söyledim taziye evi Türkiye Cumhuriyetidir. Hepimiz aynı acıyı yaşadık.

Sadece HDP’ye taziye dilemek orada hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımızı HDP ile özleştirmek anlamına gelir. Büyük bir acı yaşadık Türkiye’nin en büyük taziye evi başbakanlıktır.

Demirtaş bu taziyeyi kendine mal edemez. Demirtaş’la bir görüşmem olmadı gerek de görmedim.
Acı hepimizin acısı…

Ben Diyarbakır saldırısında Demirtaş’ı aradım çünkü HDP’ye saldırısı yapılmıştı ama tenezzül edip telefonumuza çıkmadı Demirtaş… Şimdi benim tekrar aramamı gerektirecek bir durumum yok, zaten taziyeyi beklemeden bizi, beni, cumhurbaşkanımızı katillikle suçlamış neyin taziyesini yapacağız.

Artık standartlarımızın olması lazım. Demirtaş’a bir taziyeyi şahsi olarak gerek görmedim. Bütün Türkiye’ye taziye diledik."

Bu konularda ilginizi çekebilir