13 °C

Gümüşün getirisi altın ve borsayı geçti

Gümüş, 23,5 dolar civarındaki ons fiyatıyla son 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Gümüşün getirisi altın ve borsayı geçti

İSTANBUL - Dünyanın yaşadığı finansal kriz sonrasında yatırımcıların daha fazla "güvenli liman" olarak gördükleri altında tüm zamanların rekoru kırılırken, Borsada 67.000 puan seviyeleri görülürken, 23,5 dolar civarındaki ons fiyatıyla son 30 yılın en yüksek seviyesine ulaşan gümüş, yatırımcısına altın ve Borsadan daha fazla kazandırdı.

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı, bu hafta içinde yüzde 3,0'ü aşan bir artış oranıyla 1,3650 doları görerek rekor kırdı. Bu sabahki değerler itibariyle biraz gevşeyen altının ons fiyatında yıl başından bu yana gerçekleşen artış oranı yüzde 21,49 olurken, gümüş fiyatındaki haftalık yükseliş yüzde 1,89, sene başından bu yana gerçekleşen yükseliş ise yüzde 33,43 oldu. Borsa ise dünkü kapanış baz alındığında, yılbaşından bugüne kadar yatırımcısına yüzde 26,38 kazandırdı. İMKB Ulusal 100 Endeksi dün 67.277,03 puanla tüm zamanların zirvesine ulaştı.

Borsa, altın ve gümüşte ulaşılan rekorların hepsinin bu hafta içinde kırılmış olması bir başka önemli tespit oldu.

İstanbul Altın Borsası (İAB) Başkan Vekili Osman Saraç, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, 6 Ekim 2010 tarihi itibariyle İAB'de 2010 yılında yaklaşık 300 ton gümüş işlemi gerçekleştiğini, İAB üyelerince 2010 yılında gerçekleştirilen gümüş ithalatının ise Ekim ayı başı itibariyle 19,600 kilogram kadar olduğunu bildirdi.

Gümüşün Türkiye'de üretimi yapılan bir metal olup, ithalatının son yıllarda düşüş eğiliminde olduğunu belirten Saraç, İAB üyesi Eti Gümüş'ün Kütahya'daki tesislerinde çıkardığı gümüşü İAB'ye getirdiğini ve burada işlem gören gümüşün daha sonra tüketicilere satıldığını ifade etti.

Saraç, gümüş fiyatlarının 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Fiyatların bu kadar yükselmesinin nedenleri arasında; son dönemlerde emtialarda yaşanan yükseliş, gümüşün de altın gibi bir kıymetli maden ve güvenli liman sayılması, fiyatının altına göre ucuz olmasından dolayı yatırımcılar için altına bir alternatif olması, artan endüstriyel talep ve özellikle de son dönemlerde yatırım talebi gelmektedir. Altın gibi gümüşte de son yıllarda geliştirilen finansal ürünler, yatırımcıların bu kıymetli madenlere erişimini kolaylaştırdı. Yatırımcıların menkul kıymet borsalarında hisse satın alarak gümüşe yatırım yapabilecekleri gümüşe dayalı borsa yatırım fonları bulunmaktadır. Dünyanın en büyük gümüşe dayalı borsa yatırım fonu iShares Silver Trust Fonunun gümüş varlıkları 5 Ekim itibariyle 94,32 ton artarak 9,877.20 tonla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştır."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.