7 °C

Gurbetçiye oy için randevu uyarısı

Emrullah İşler, gurbetçi vatandaşları oy kullanmak için 21-25 Temmuz arasında randevu almaları gerektiği konusunda uyardı

Gurbetçiye oy için randevu uyarısı

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, “Almanya, Fransa gibi ülkelerde oy kullanacak vatandaşlarımızın 21-25 Temmuz tarihleri arasında oy kullanmak için randevu almaları gerekiyor” dedi.

İşler, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yurtdışında yaşayan vatandaşlar için cumhurbaşkanı seçiminde 54 ülkede ve 103 ayrı temsilcilikte sandık kurulacağını belirterek, “Oy kullanmak için 9 Temmuz saat 17.00'ye kadar YSK’nın internet sitesinden seçmen kütüğündeki kayıtlarını kontrol etmeleri gerekmektedir” dedi. 

Yurtdışındaki vatandaşların bulundukları ülkelerde ilk tur için 31 Temmuz-3 Ağustos 2014 tarihleri arasında oy kullanabileceğine işaret eden İşler, şunları kaydetti: 
“YSK ülkelere göre oy verme günlerini 1,2,3,4 gün olarak belirledi.1 gün olarak belirlenen ülkelerde randevu alma zorunluluğu bulunmuyor. Almanya, Fransa gibi ülkelerde oy kullanacak vatandaşlarımızın 21-25 Temmuz tarihleri arasında oy kullanmak için randevu almaları gerekiyor.  Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci turu için 26 Temmuz-10 Ağustos tarihleri arasında gümrük kapılarında oy kullanılabilecektir. 

Yurtdışındaki vatandaşlarımız oy kullanma tarih ve yeri başta olmak üzere gereken bilgileri bağlı oldukları konsolosluklardan öğrenebilirler. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde demokratik haklarını kullanmak için sandık başına gitmeye davet ediyorum.”

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.