17 °C

Haftaya bakış

Haftaya bakış

Yeşim SARIŞEN - Yapı Kredi Yatırım 

ABD Merkez Bankası FED faiz artırımına hazırlanıyor ancak bunun zamanı konusundaki belirsizlik devam ediyor. 18 Mart’ta gerçekleşen FED FOMC toplantısında, beklentilerimize paralel yönde "sabırlı duruş" ifadesinin artık benimsenmediğini görmüştük. Şahince değerlendirilebilecek bu gelişmeye rağmen, FED’in büyüme, enflasyon ve faiz projeksiyonlarındaki aşağı yönlü revizyonları ve FED Başkanı Yellen’ın basın toplantısındaki güvercin içerikli mesajları, faiz artırım zamanlamasının ötelenmesine neden olmuştu.
  
Beklenene göre güvercin yönde mesajlar içeren FED’in 18 Mart toplantısı ile birlikte yükseliş eğilimindeki dolar endeksinde düzeltmeler yaşanırken  bu görünüm riskli varlık sınıfında yer alan gelişmekte olan ülke kurlarına da olumlu yansıdı. Ancak geçtiğimiz hafta açıklanan 18 Mart FOMC tutanakları ile birlikte dolar endeksinde yükselişlerin etkili olduğunu gördük. Tutanaklarda en fazla dikkat çeken konu ise faiz artışı zamanlamasında Haziran ayına yönelik tartışmalardı. Bu doğrultuda kur ve faize duyarlı yurtiçi piyasaların TL’deki satış baskısı öncülüğünde negatif ayrıştığını gördük .

Öte yandan geçtiğimiz hafta MSCI Dünya Endeksi dolar bazında yüzde 1.67, MSCI gelişmekte olan ülke hisse endeksi Asya piyasaları öncülüğünde yüzde 4.05 yükselirken, BIST-100 endeksi ise dolar bazında yüzde 2.67 gerileyerek haftayı tamamladı.

Bu hafta yükseliş eğilimindeki  dolar endeksindeki eğilim ön planda kalmaya devam edebilir. Makro tarafta ABD’de perakende satışlar, TÜFE verisi ve FED Başkan Yardımcısı Stanley Fischer konuşması ve ayrıca Çin büyüme verisi ön plana çıkabilir. Yurtiçinde ise Merkez Bankası’nın beklenti anketi yayınlanıyor. Enflasyon beklentilerindeki bozulmanın devam edip etmediği önemli olacak. 
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap