12 °C

AK Parti ve MHP anlaştı, teklif haftaya Meclis'te

Başbakan Yıldırım'ın MHP lideri Bahçeli ile görüşmesi sonrası Anayasa teklifinin önümüzdeki hafta TBMM'ye sunulacağını söylemesinin ardından AK Parti grubunda anayasa değişiklik teklifi imzaya açıldı.

AK Parti ve MHP anlaştı, teklif haftaya Meclis'te

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, anayasa değişikliyle ilgili yaptıkları görüşmenin ardından ortak açıklama yaptı. AK Parti ve MHP’nin üzerinde anlaştığı teklif, haftaya TBMM’ye sunulacak.

Başkanlık sistemini içeren anayasa değişikliği teklifi konusunda Çankaya Köşkü'nde önemli bir görüşme gerçekleşti. Görüşme, saat 14.00'te başladı. MHP lideri Devlet Bahçeli ve Başbakan Binali Yıldırım'ın ortak basın açıklaması yapmak için kameralar karşısına geçti.

Bahçeli: Görüşmemiz olumlu geçti

MHP lideri Bahçeli, "Anayasa değişikliği üzerinde Sayın Başbakanımızla zaman zaman bir araya gelerek konunun olgunlaşması noktasında çaba sarfedilmiştir. Bugünkü değerlendirmelerimiz de olumlu geçmiştir. Kısa süre içerisinde Meclis'e bir metin sunulacaktır" dedi.

Yıldırım: Anayasa değişiklik teklifi haftaya Meclis'te olacak

Başbakan Binali Yıldırım, "Anayasa değişikliği konusu memleketimizin gündemindedir. Bu konuda MHP ile birlikte yürüttüğümüz müzakereler belirli bir olgunluğa erişti. Önümüzdeki hafta AK Parti olarak Anayasa değişiklik teklifimizi Meclis'e sunmuş olacağız. Tabi ondan sonraki iş Meclis'imizin iradesidir. Meclis'te 330'u aşan bir kabulle geçmesi gerekiyor ki ondan sonra referandum süreci başlasın. Referandum süreci de milletimizin vereceği bir karardır. Ülkemiz milletimiz için inşallah hayırlı bir karar olacaktır diye düşünüyoruz. Biz niyet hayr akıbet hayr anlayışıyla hareket ettik. Biz artık ülkenin sistem tartışmasıyla zaman kaybetmesini istemiyoruz. Yapılmak istenen değişiklik bellidir..

Cumhurbaşkanının partisiyle ilişiği devam edecek

Bu değişiklikte cumhurbaşkanının eğer seçilirse partisiyle ilişiği devam edecek. Yapılan en önemli değişiklik budur. Mevcut anayasada partisiyle ilişiği kesilir yazıyor. Yapılan bu. AK Parti kendi anayasa değişikliği olarak bu teklifi sunacak. Şüphesiz sunacağımız bu teklif MHP’nin de üzerinde mutabık kaldığı ve üzerinde anlaştığı bir teklif olacak. Şüphesiz şekil, usul, yazım olarak bazı konuların gözden geçirilme gereği var. Bu bizim ortak görüşümüz. Bu bir iki gün içinde arkadaşlarımız bunları sayın genel başkanın ve bizim bakış açımızı dikkate alarak tamamlamış olacak" diye konuştu.

"Yaz başında referandum olabilir"

Meclis görüşmeleri tamamlandıktan sonra 60 gün içinde referandum öngörüldüğüne işaret eden Yıldırım, "Meclis çalışmalarının tamamlanmasından sonra, bütün her şey yolunda giderse yazın başında böyle bir durum olabilir" ifadelerine yer verdi. 

Seçim diye bir gündem olmadığını vurgulayan Yıldırım, "Vatandaş artık işine gücüne bakacak. Sürekli seçimle vatandaşın ne vaktini ne parasını israf etmemek lazım" dedi.

Ak Parti harekete geçti

Açıklamanın ardından AK Parti grubunda anayasa değişiklik teklifi imzaya açıldı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.